Janeček: Pandemický zákon je hrozná věc. Ministr zruší jednou SMS svobodu lidí

Pandemický zákon ohrožuje naše svobody a dává prostor drakonickým opatřením. Je to něco šíleného, kritizuje prezidentský kandidát Karel Janeček legislativu. Ani další zájemce o prezidentské křeslo Marek Hilšer si nemyslí, že je zákon dobře napsaný. Řekli to v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS.

„Ta novela je hrozná věc, která ukrajuje lidské svobody. Lidem by třeba byla doručena SMS, že se mají uchýlit do izolace, a ani by v ní nebylo specifikováno, v jakém místě. My bychom si hypoteticky dovedli představit, že by byl člověk nucen jít do nějakého internačního tábora. Ten potenciál zneužití je prostě strašný,“ upřesnil Janeček svůj názor na chystanou legislativu.

Podobně to vidí i Marek Hilšer, podle něhož není novela zákona příliš dobře napsaná. „Koneckonců o tom hovoří i řada právníků, například Jan Wintr. Tuto novelu z právního hlediska kritizoval – třeba že v ní není omezena účinnost, zmíněné zasílání zpráv SMS a další. Bylo by třeba, aby se diskuse vedla lépe i delší dobu, aby ve společnosti nevznikaly kolem tohoto zákona takové vášně,“ doplnil v pořadu Co Čech, to politik.

Oba kandidáti ve vysílání zároveň odsoudili rozvášněné demonstranty, kteří před Poslaneckou sněmovnu přinesli šibenici. Podle nich něco podobného do demokratické diskuse nepatří.

„Je třeba projevovat svůj názor, je to součástí demokratických svobod. Šibenice mi přijde jako nátlak. Pokud někomu vyhrožujete násilím a že ho oběsíte, není už to debata rovného s rovným,“ zdůraznil Hilšer, který se o prezidentský post uchází již podruhé. Pro demonstrace jako takové má nicméně pochopení – sám se některých podle svých slov zúčastnil ještě jako student.

„Je to odraz toho šíleného nátlaku, nicméně souhlasím s panem Hilšerem. Vyhrožování někomu šibenicí je naprosto špatně. Potřebujeme otvírat demokratickou diskusi,“ navázal Janeček.

Ukončit opatření, nebo počkat? Kandidáti se neshodnou

Na čem se hosté pořadu už neshodli, bylo rozvolnění současných opatření. Hilšer by restrikce ještě neukončoval, ačkoliv vnímá současnou vlnu šíření omikronu relativně nadějně. Podle něj je nejdůležitější sledovat, zda nemocnice zvládají nápor pacientů.

„Z historie víme, že epidemie trvají dva až tři roky. To neznamená, že ta současná teď skončí. Dle zkušeností z Velké Británie vidíme, že čísla nakažených stoupají, ale razantním způsobem nepřibývají hospitalizovaní v nemocnicích. To je potřeba sledovat. Ještě nevíme, jak se u nás koronavirus dál zachová. Zatím byl nerozvolňoval, ale ani nepřidával,“ vysvětlil lékař svůj pohled.

Janeček by naopak rozvolňoval okamžitě. „Jsem naprosto přesvědčen o tom, že bychom měli jít cestou Velké Británie a ukončit všechna opatření. Vidíme, že smrtnost je skutečně minimální a nakažlivost tak vysoká, že dosavadní ochrany moc nepomáhají,“ stál si za svým Janeček ve vysílání. Zmínil, že část restrikcí tvrdě dopadá i na děti, což vnímá jako největší problém.

„Souhlasím s tím, že omikron pravděpodobně nebude mít tak vážné důsledky pro populaci. Je ale potřeba sledovat stav hospitalizací. Odhadoval bych tak tři neděle, než si potvrdíme, že nevznikne přetížení nemocnic. Zatím to vypadá pozitivně,“ podotkl Hilšer k tématu.

Tagy:
prezident prezidentské volby volby pořady CNN Prima NEWS Karel Janeček prezidentské volby v ČR 2023 Marek Hilšer pandemie koronaviru pandemický zákon Co Čech, to politik!

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.