reklama

Houby konečně rostou! Znáte šiškovec, bolcovitku, lakovku nebo kotrč?

Podzim patří houbám. Vyplatí se znát i ty méně běžné, ale chuťově vynikající druhy. Češi jsou jedním z mála národů, který se hromadně oddává houbaření. Ale často zůstává jen u klasiky, tedy hřibovitých hub. Nabízíme zpestření.

reklama

Kuchyně se dá obohatit mnohem větším spektrem druhů, byť některé mohou vypadat na první pohled poněkud jedovatě.

Šiškovec černý

Nezaměnitelná houba s černými šupinami má v gastronomii celou řádu využití. V polévce zabarví vývar do tmava, mladé plodnice osmahnuté na sádle mají výbornou chuť, u masa podpoří barvu šťávy a samozřejmě se dá využít i do klasické smaženice. Klobouk může být až 140 mm široký, ale ke konzumaci jsou lepší mladé plodnice. Rourky mají podobu síťky, nicméně stále jsou to rourky, a nikoliv „radiátory“ nebo „chladič“, jak mnozí nazývají houbové lupeny. Houba je nezaměnitelná, dorůstá do velikosti přes 16 cm. Jedním z identifikačních znaků je, že po rozříznutí třeň nahoře zrůžoví.

Bolcovitka Jidášovo ucho

Houba, kterou má v oblibě zejména asijská kuchyně, u nás roste v podstatě jen na starých keřích bezu černého, tedy spíše nad hlavou než pod nohama. I to je mimo jiné důvod, proč tak často uniká pozornosti. Ideální je do polévek a pod maso, ale dá se v čerstvém stavu zamrazit a použít podle potřeby. Na první pohled může klasického houbaře zmást, vypadá totiž skutečně jako hodně tmavě zbarvené ucho. Má tvar různě zprohýbané „škeble“ či „misky“. Často působí ojíněným dojmem a dužnina je za čerstva rosolovitě tuhá. Roste ve skupinách, takže v místě, kde najdete jednu, se stojí za to porozhlédnout. A vzhledem k tomu, že je navázaná na jeden druh dřeviny, hledá se poměrně snadno. Kdo pozná bez, ten ví, kde hledat.

/ fotografií

Lakovka ametystová

„Občas se mi známí smějí, že si na houby beru nůžky,“ říká s úsměvem Tomáš Vrána, který má ve svých kuchařských zásobách houby sušené, zmražené i zavařené.

K tématu

„Lakovka díky své fialové barvě a malému vzrůstu spoustu houbařů odradí, což je dobře, alespoň zůstane víc pro mě,“ dodává s úsměvem. Houba je hygrofánní, což znamená, že snadno pohlcuje vlhkost. Za vlhka je lakovka sytě fialová, za sucha mění barvu do šedofialova. Klobouk o průměru do 60 mm je v mládí vyklenutý, později plochý až zvlněný.

Patří mezi houby lupenité, což houbařského „klasika“ odradí, lupeny jsou řídké, v dospělosti často poprášené bílým výtrusným prachem. Použitelná je takřka ve všech houbových jídlech. A k čemu ty nůžky? Byť často roste ve velkém množství, patří mezi menší houby, dorůstá do 8 cm a noha (třeň) je dutá, proto se často při trhání rozmáčkne.

/ fotografií

Kotrč kadeřavý

Houba, která může dorůst až do velikosti fotbalového míče. Nenechte se odradit tím, že se jedná o parazita rostoucího na kořenech borovic. Na chuti, zejména v polévkách, mu to rozhodně neubírá. Zbarvený je okrově až béžově, dužnina se skládá z mnoha vzájemně srostlých větviček, je pružná, tuhá a má zemitou vůni. Kulovité plodnice mohou být až 1,5 kg těžké.

Zaměnit ho lze s kotrčem Němcovým, ale i kdyby k tomu došlo, z hlediska zdraví žádné nebezpečí nehrozí. Ovšem pravděpodobnost je velmi malá, neboť kotrč Němcův patří mezi tak vzácné houby, že byl zařazen na seznam ohrožených druhů.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

  • Aktualizováno

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič, podle kterého bude zákaz následně prodloužen o dva týdny, ale se změněnými podmínkami. Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde v pátek začne úvodní fáze plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus. Otestování se pak v příštích dvou týdnech uskuteční po celé zemi.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama