reklama

Houby konečně rostou! Znáte šiškovec, bolcovitku, lakovku nebo kotrč?

Podzim patří houbám. Vyplatí se znát i ty méně běžné, ale chuťově vynikající druhy. Češi jsou jedním z mála národů, který se hromadně oddává houbaření. Ale často zůstává jen u klasiky, tedy hřibovitých hub. Nabízíme zpestření.

reklama

Kuchyně se dá obohatit mnohem větším spektrem druhů, byť některé mohou vypadat na první pohled poněkud jedovatě.

Šiškovec černý

Nezaměnitelná houba s černými šupinami má v gastronomii celou řádu využití. V polévce zabarví vývar do tmava, mladé plodnice osmahnuté na sádle mají výbornou chuť, u masa podpoří barvu šťávy a samozřejmě se dá využít i do klasické smaženice. Klobouk může být až 140 mm široký, ale ke konzumaci jsou lepší mladé plodnice. Rourky mají podobu síťky, nicméně stále jsou to rourky, a nikoliv „radiátory“ nebo „chladič“, jak mnozí nazývají houbové lupeny. Houba je nezaměnitelná, dorůstá do velikosti přes 16 cm. Jedním z identifikačních znaků je, že po rozříznutí třeň nahoře zrůžoví.

Mladý jedinec šiškovce černého
Mladý jedinec šiškovce černého
Zdroj: Topi Pigula

Bolcovitka Jidášovo ucho

Houba, kterou má v oblibě zejména asijská kuchyně, u nás roste v podstatě jen na starých keřích bezu černého, tedy spíše nad hlavou než pod nohama. I to je mimo jiné důvod, proč tak často uniká pozornosti. Ideální je do polévek a pod maso, ale dá se v čerstvém stavu zamrazit a použít podle potřeby. Na první pohled může klasického houbaře zmást, vypadá totiž skutečně jako hodně tmavě zbarvené ucho. Má tvar různě zprohýbané „škeble“ či „misky“. Často působí ojíněným dojmem a dužnina je za čerstva rosolovitě tuhá. Roste ve skupinách, takže v místě, kde najdete jednu, se stojí za to porozhlédnout. A vzhledem k tomu, že je navázaná na jeden druh dřeviny, hledá se poměrně snadno. Kdo pozná bez, ten ví, kde hledat.

/ fotografií

Lakovka ametystová

„Občas se mi známí smějí, že si na houby beru nůžky,“ říká s úsměvem Tomáš Vrána, který má ve svých kuchařských zásobách houby sušené, zmražené i zavařené.

„Lakovka díky své fialové barvě a malému vzrůstu spoustu houbařů odradí, což je dobře, alespoň zůstane víc pro mě,“ dodává s úsměvem. Houba je hygrofánní, což znamená, že snadno pohlcuje vlhkost. Za vlhka je lakovka sytě fialová, za sucha mění barvu do šedofialova. Klobouk o průměru do 60 mm je v mládí vyklenutý, později plochý až zvlněný.

Patří mezi houby lupenité, což houbařského „klasika“ odradí, lupeny jsou řídké, v dospělosti často poprášené bílým výtrusným prachem. Použitelná je takřka ve všech houbových jídlech. A k čemu ty nůžky? Byť často roste ve velkém množství, patří mezi menší houby, dorůstá do 8 cm a noha (třeň) je dutá, proto se často při trhání rozmáčkne.

/ fotografií

Kotrč kadeřavý

Houba, která může dorůst až do velikosti fotbalového míče. Nenechte se odradit tím, že se jedná o parazita rostoucího na kořenech borovic. Na chuti, zejména v polévkách, mu to rozhodně neubírá. Zbarvený je okrově až béžově, dužnina se skládá z mnoha vzájemně srostlých větviček, je pružná, tuhá a má zemitou vůni. Kulovité plodnice mohou být až 1,5 kg těžké.

Kotrč kadeřavý, mladý jedinec z lesů u Mimoně
Kotrč kadeřavý, mladý jedinec z lesů u Mimoně
Zdroj: Topi Pigula

Zaměnit ho lze s kotrčem Němcovým, ale i kdyby k tomu došlo, z hlediska zdraví žádné nebezpečí nehrozí. Ovšem pravděpodobnost je velmi malá, neboť kotrč Němcův patří mezi tak vzácné houby, že byl zařazen na seznam ohrožených druhů.

Další hlavní zprávy

Domácí

Arenberger zamázl koncerty s PCR testy v Lucerně. Vrchol drzosti, zlobí se organizátor

Arenberger zamázl koncerty s PCR testy v Lucerně. Vrchol drzosti, zlobí se organizátor

V Česku se chystala série 12 koncertů Cesta ze tmy, na které by mohli jít pouze lidé s negativním PCR testem. I přesto, že organizátoři přistoupili na všechny vládní podmínky, ministr zdravotnictví Petr Arenberger jim nakonec výjimku neudělil. Své rozhodnutí politik sice bude moci v květnu ještě změnit, pořadatelé se však zlobí: Výjimka jim už byla slíbena. „Program ukončuji nadobro,“ reagoval za pořadatele Karel Luxík.

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní patnáctý titul
Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Máme se bát krevních sraženin po očkování? Spíš do člověka udeří blesk, ukazují data
Už žádné ignorování odborníků, vyzývá vládu imunolog Hořejší. Situace prý vypadá nadějně
reklama
reklama
Stáhněte svá vojska od ukrajinských hranic, vyzvali Rusko Macron, Merkelová a Zelenskyj

Rusko

Domácí zpravodajství

Stát nám hází klacky pod nohy, tvrdí praktici. Tisíce pacientů čekají na očkování marně
Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme
Další články
reklama
reklama