reklama

Houby konečně rostou! Znáte šiškovec, bolcovitku, lakovku nebo kotrč?

Podzim patří houbám. Vyplatí se znát i ty méně běžné, ale chuťově vynikající druhy. Češi jsou jedním z mála národů, který se hromadně oddává houbaření. Ale často zůstává jen u klasiky, tedy hřibovitých hub. Nabízíme zpestření.

reklama

Kuchyně se dá obohatit mnohem větším spektrem druhů, byť některé mohou vypadat na první pohled poněkud jedovatě.

Šiškovec černý

Nezaměnitelná houba s černými šupinami má v gastronomii celou řádu využití. V polévce zabarví vývar do tmava, mladé plodnice osmahnuté na sádle mají výbornou chuť, u masa podpoří barvu šťávy a samozřejmě se dá využít i do klasické smaženice. Klobouk může být až 140 mm široký, ale ke konzumaci jsou lepší mladé plodnice. Rourky mají podobu síťky, nicméně stále jsou to rourky, a nikoliv „radiátory“ nebo „chladič“, jak mnozí nazývají houbové lupeny. Houba je nezaměnitelná, dorůstá do velikosti přes 16 cm. Jedním z identifikačních znaků je, že po rozříznutí třeň nahoře zrůžoví.

Mladý jedinec šiškovce černého
Mladý jedinec šiškovce černého

Bolcovitka Jidášovo ucho

Houba, kterou má v oblibě zejména asijská kuchyně, u nás roste v podstatě jen na starých keřích bezu černého, tedy spíše nad hlavou než pod nohama. I to je mimo jiné důvod, proč tak často uniká pozornosti. Ideální je do polévek a pod maso, ale dá se v čerstvém stavu zamrazit a použít podle potřeby. Na první pohled může klasického houbaře zmást, vypadá totiž skutečně jako hodně tmavě zbarvené ucho. Má tvar různě zprohýbané „škeble“ či „misky“. Často působí ojíněným dojmem a dužnina je za čerstva rosolovitě tuhá. Roste ve skupinách, takže v místě, kde najdete jednu, se stojí za to porozhlédnout. A vzhledem k tomu, že je navázaná na jeden druh dřeviny, hledá se poměrně snadno. Kdo pozná bez, ten ví, kde hledat.

/ fotografií

Lakovka ametystová

„Občas se mi známí smějí, že si na houby beru nůžky,“ říká s úsměvem Tomáš Vrána, který má ve svých kuchařských zásobách houby sušené, zmražené i zavařené.

K tématu

„Lakovka díky své fialové barvě a malému vzrůstu spoustu houbařů odradí, což je dobře, alespoň zůstane víc pro mě,“ dodává s úsměvem. Houba je hygrofánní, což znamená, že snadno pohlcuje vlhkost. Za vlhka je lakovka sytě fialová, za sucha mění barvu do šedofialova. Klobouk o průměru do 60 mm je v mládí vyklenutý, později plochý až zvlněný.

Patří mezi houby lupenité, což houbařského „klasika“ odradí, lupeny jsou řídké, v dospělosti často poprášené bílým výtrusným prachem. Použitelná je takřka ve všech houbových jídlech. A k čemu ty nůžky? Byť často roste ve velkém množství, patří mezi menší houby, dorůstá do 8 cm a noha (třeň) je dutá, proto se často při trhání rozmáčkne.

/ fotografií

Kotrč kadeřavý

Houba, která může dorůst až do velikosti fotbalového míče. Nenechte se odradit tím, že se jedná o parazita rostoucího na kořenech borovic. Na chuti, zejména v polévkách, mu to rozhodně neubírá. Zbarvený je okrově až béžově, dužnina se skládá z mnoha vzájemně srostlých větviček, je pružná, tuhá a má zemitou vůni. Kulovité plodnice mohou být až 1,5 kg těžké.

Kotrč kadeřavý, mladý jedinec z lesů u Mimoně
Kotrč kadeřavý, mladý jedinec z lesů u Mimoně

Zaměnit ho lze s kotrčem Němcovým, ale i kdyby k tomu došlo, z hlediska zdraví žádné nebezpečí nehrozí. Ovšem pravděpodobnost je velmi malá, neboť kotrč Němcův patří mezi tak vzácné houby, že byl zařazen na seznam ohrožených druhů.

Další hlavní zprávy

Ekologie

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Prezident USA Joe Biden ve středu jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy.

Byznys

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Velké obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Už příští rok by měly tvořit 55 procent jejich zboží. V roce 2028 by pak mělo být na pultech až 73 procent domácích potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci. Zákon ale budí řadu nesouhlasných reakcí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy některé potraviny výrazně podraží. Kvóty navíc nejde reálně splnit.

Vystoupí ABBA na italském festivalu? Šlo by o návrat skoro po 40 letech
Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
reklama
reklama
Greta si nenechala ujít poslední Trumpův den ve funkci. Měj se staříku, vzkázala mu

Donald Trump

Domácí zpravodajství

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová
Zabarikádoval se v bytě a držel rukojmí. Chtěl mluvit s reportérem CNN Prima NEWS
Respirátory místo roušek? Nemáme je pro všechny, varuje Prymula před Babišovým nápadem
KOMENTÁŘ: Česko na talíři. Když národní socialisté diktují, čím smíme plnit žaludky
Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí
Další články
reklama
reklama