reklama

Už rozdala přes čtyři miliony útulkům: Organizace ale pomáhá dál

Spolek Běhejme a pomáhejme útulkům, který pomáhá týraným a opuštěným zvířatům v České republice od roku 2014, od nás již znáte. I zakladatele Petra Sokolíka, kterého k nápadu uspořádat na podporu opuštěných psů běh/procházku přivedl článek o Zdeňku Svěrákovi, který zakládal Běh pro Paraple.

reklama

Záčátky nebyly růžové

Prvního běhu se zúčastnilo ve Stromovce 26 lidí a vybrali mezi sebou 4 000 Kč.  Účastníkům se ale myšlenka akce líbila a příští rok vzali s sebou své kamarády a známé. Dnes charitativní běh/procházku navštěvuje v Praze okolo 1 500 lidí a desítky pejsků. Pomáhat útulkům se jezdí i do dalších měst, jako je Brno, Jablonec nad Nisou či Liberec, Klášterec nad Ohří, Opava, Plzeň.

Za období svého působení organizace pomohla 146 útulkům částkou 4 093 174 korun

„Celý projekt vedu sám, ve volném čase a společně s přáteli, kteří mi pomáhají akce organizovat. Bylo mi líto, že nemohu pomáhat i v dalších městech. Proto mě napadlo vymyslel projekt DEN ZVÍŘAT, který pomáhá všude a všem. DEN ZVÍŘAT je celorepubliková sbírka, která probíhá během září (končí 4. října) a pomáhá nejen psím a kočičím útulkům, ale zařízením starající se o týrané koně nebo hospodářská zvířata. Vloni se vybralo 1 177 199 Kč a rozdělilo mezi 112 neziskových spolků z celé ČR,“ popisuje Petr.

PŘÍBĚH. Hodně lidí se mě ptalo, jak vznikla akce Běhejme a pomáhejme útulkům. Bylo to před 6 lety a šlo o spojení touhy...

Posted by Běhejme a pomáhejme útulkům on Thursday, October 10, 2019

Den Zvířat jsme se rozhodli podpořit i my v našem pořadu Prima Mazlíček, už loni jste tak mohli vidět video ambasadorů projektu. Hlavním vypravěčem je herec Ivan Trojan, dále ale můžete vidět Bena Cristovaa, Patricii Pagáčovou, Alici Bendovou, Davida Svobodu, Evu Samkovou, Davida Krause, Jana Musila, Ljubu Krbovou a Ondřeje Neffa. Většinu z nich také v pořadu Prima Mazlíček Honza Šťastný vyzpovídal anebo teprve vyzpovídá. „Společným snem je vytvořit pro zvířata transparentní sbírku podobnou té „tříkrálové“, kterou lidé podporují, věří jí,“ říká Petr.

Kde už se díky vašim pravidelným příspěvkům pomohlo

Spolek zaplatil 36 673 Kč na úhradu veterinárních výdajů za pejsky z množírny útulku Dočasná či dlouhodobá péče LOZ Písek. Tento otřesný nález pejsků nastal po smrti majitelky. Strašné je, že nikoho nezajímalo, že mají ve vsi množírnu, kde bylo až 80 psů. Nikdo neví, čím vším si museli pejskové projít. Všichni byli odvezeni do bezpečí a řada z nich má dnes nový domov, kde konečně pocítili, co je to láska. Adoptovaní pejsci z množírny jsou jako štěňata, neumí vůbec nic. Musíte být trpěliví a postupně je naučit hygienu, chůzi na vodítku a poznávání světa okolo nich. Většina z nich byla v uzavřeném malém prostoru, kde vykonávali potřebu, jedli a dívali se celé dny přes mříže.

Dále spolek zaplatil operaci vyhřezlé plotýnky ostonského teriér Badýska za 40 000Kč, kterého přijal spolek Tety v akci. Již v útulku bylo na první pohled znát, že není něco v pořádku se zadníma nohama. Moc ho neposlouchají. CT vyšetření ukázalo čtyři vyhřezlé plotýnky, ale bohužel jen jedna z nich je operovatelná. K Badýskovi se žádný majitel nahlásil, tak mu Běhejme a pomáhejme útulkům pomohl díky pravidelným příspěvkům. Operace se zdařila a budeme věřit, že mu tato operace usnadní pohyb.

Psí útulek Zelené Vendolí přijal v nedávné době do útulku 12 pejsků. Všichni pejsci byli z jednoho místa, trpěli nadváhou, nebyli zvyklí na obojek a na vodítko, nikdy nechodili na procházky. Byli vystrašení, ale opravdu mazlíci. Bohužel i tento útulek na tom kvůli  koronavirové pandemii není finančně nejlépe, a proto spolek pomohl částkou 25 000 Kč na veterinární prohlídku a podpořil činnost spolku

Nedávno organizace pomohla částkou 30 000 Kč Azylu Gaia Hanušovice. Tento kočičí azyl vede paní Vrábelová, která je již v důchodu. Dříve se starala o starší lidi v charitě, kde všechno vlastně začalo. Když některý z klientů odešel a zůstalo po něm nějaké zvířátko, vzala si ho paní Vrábelová domů. Stejně tak, když jezdila na pochůzky a viděla někde nějaké opuštěné zvíře. Začala je brát domů do tepla na půdu a časem jich začalo přibývat. Aktuálně mají něco okolo 90 kočiček a koťátek, a číslo stále roste.

Pomáhat ale můžete i celoročně, a to díky nastavení trvalého příkazu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou
Ekonomika

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama