reklama

Konec kůže v autech? Výrobci ji chtějí nahradit recyklovanými plasty i eukalyptem

Britská automobilka Mini oznámila, že postupně vyřadí kůži z interiérů svých vozů. A to i přesto, že více než polovina zákazníků ji nyní chce. Recyklované materiály se ale objevují už i u jiných značek, třeba v nejnovějším českém elektromobilu Škoda Enyaq.

reklama

Kůže je v interiéru vozů stále symbolem luxusu. Výrobci extra drahých vozů, jako jsou Rolls-Royce nebo Bentley, nabízí kromě kožených sedadel, volantu či palubní desky třeba i kůži na stropě. Na jedno auto může padnout až 10 býků. Kožené potahy se ale objevují i v dostupnějších vozech. To by se však mohlo v blízké budoucnosti změnit. Některé automobilky si totiž hledají cestu k recyklovaným materiálům.

Britská značka Mini, které je zaměřená na výrobu stylových hatchbacků, kabrioletů a SUV v retro designu, oznámila, že kůži postupně ze svých vozů vyřadí. „Už kůži nepotřebujeme, protože nevěříme, že patří mezi udržitelné materiály. Jsme naprosto přesvědčeni, že dokážeme nabídnout moderní a cenné výrobky i bez ní,“ řekl v rozhovoru pro britský magazín Autocar šéf Mini Oliver Heimler. Neprozradil ale, kdy by mělo k vyřazení kůže dojít.

Řidiči zatím kůži chtějí

Mini ale bude muset přesvědčit své zákazníky. Na svém domácím trhu, tedy ve Velké Británii, si 54 procent zákazníků vybírá vozy s koženou výbavou. Přitom už nyní jsou v nabídce potahy sedadel, které jsou ze 100 procent recyklované. Kromě potahů by se v sériové výrobě mohly objevit i další speciality – třeba korek, který se objevil na palubě futuristického konceptu Mini Urbanaut.

Snaha přejít k recyklovaným materiálům je cítit i u dalších automobilek. Je na ně zaměřen i český elektromobil Škoda Enyaq iV. Přestože stále nabízí na palubě kůži, měla by být vyčiněna bez chemikálií. K její úpravě prý firma používá extrakt z listů olivovníku. Čalounění může být vyrobeno ze směsi přírodní vlny a polyesteru, který vznikl recyklací z plastových lahví.

„Směs ze 60 procent recyklovaného polyesteru a 40 procent přírodní vlny mimo jiné zajišťuje příjemné sezení. Žádné jiné vlákno neabsorbuje tolik vlhkosti jako přírodní vlna. Působí chladivě a je prodyšná. Kromě toho filtruje škodlivé látky a pachy z okolního vzduchu. Použitá přírodní vlna je nezávisle testována a certifikována podle striktních požadavků společnosti Woolmark Company. Potahy sedaček nesou označení Wool Blend Performance, které získávají produkty obsahující od 30 do 49,9 procenta přírodní vlny,“ informuje Škoda ve své tiskové zprávě.

Kabina z PET lahví i eukalyptu

Průkopníkem recyklovaných materiálů v kabině bylo BMW, které v roce 2013 poslalo na silnice elektromobil i3. Ten v kabině používal materiál známý pod názvem Kenaf. Jde o rostlinné vlákno, které se získává ze stonků ibišku konopovitého. Díly palubní desky byly vyrobeny z rychle rostoucího eukalyptu a na potahy sedadel byla použita vlna z bio chovů.

Automobilka Volvo zase ve svých modelech Polestar využívá nejen materiál z recyklovaných plastových lahví, ale i z rybářských sítí, které se hodí na koberečky. Podložky pod nohy z PET lahví nabízí i Ford, který se chlubí tím, že na každý vůz jich zpracuje 470 kusů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Podzim covidu prospívá. Věřím ve Vánoce bez lockdownu, říká Dušek a varuje před chřipkou
Koronavirus

Podzim covidu prospívá. Věřím ve Vánoce bez lockdownu, říká Dušek a varuje před chřipkou

Ačkoliv se vývoj epidemie zatím řídí spíše optimistickým scénářem, čísla nakažených se nyní mohou výrazněji zvyšovat. Řekl to v pořadu Nový den ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Může za to přicházející podzim a sním spojený četnější výskyt respiračních onemocnění, například chřipky. Proto ve vysílání CNN Prima NEWS apeloval na očkování, a to jak proti covidu, tak proti zmíněné chřipce.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama