Technologie video asistent rozhodčího vnesla do fotbalu řadu správných korekcí, ale na druhou stranu také mnoho dlouhých přezkoumávání, jejichž výsledek je kontroverzní. A s tím se pojí také velké vášně ze strany expertů a fanoušků. Nejinak tomu bylo poslední dva roky také v anglické Premier League. Na „ostrovech“ by proto od nové sezony mělo být k vidění trochu jiné fungování systému VAR.
„Myslím, že by si VAR měl změnit jméno, protože video asistent rozhodčího není pravda. Mělo by to být VR, videorozhodčí, protože oni jsou rozhodčí. A to je divné, protože rozhodčí vidíte na hřišti – a přitom oni nerozhodují. Jsou jen asistenty. Lidé u videa jsou těmi, kteří dělají při zápase důležitá rozhodnutí,“ rýpl si do technologie v předminulé sezoně Premier League bývalý kouč Tottenhamu Hotspur a současný trenér AS Řím José Mourinho.
VAR opravdu zvláště na „ostrovech“ udělal ze sudích přítomných na hřišti často jen pozorovatele. Kritiku si vysloužilo zejména nekompromisní posuzování ofsajdových situací, které de facto už neměli v gesci pomezní rozhodčí. Ti sami často měli pocit, že vstřelený gól padl zcela regulérně, jenže kolegové u videa narýsovali čáry a odhalovali postavení mimo hru okem i při opakovaných záběrech v televizi nepostřehnutelných.
Obsluhovala VAR královna? Kontroverzní postup Angličanů do finále spustil smršť vtipů
Krádež, ostuda, absolutní neregulérnost. I tak se mluví o konci senzačního tažení fotbalovým Eurem Dánska, které ve středu večer velmi nešťastně podlehlo domácí Anglii (1:2 po prodloužení). Řeší se hlavně velmi kontroverzní faul na Raheema Sterlinga, který vyústil v rozhodující penaltu. Po bolestivém vypadnutí výběru trenéra Kaspera Hjulmanda se opět o slovo přihlásila lidová tvořivost a vznikla řada vtipů.
Nejednou se tak stalo, že některý z týmů přišel o výhru kvůli tomu, že útočící hráč byl v neviditelném ofsajdu, ať už palcem na noze, nebo kousíčkem svého ramene. Takové milimetrové „prohřešky“ by se nikdy předtím nepískaly, v posledních dvou ročnících však rozesmutnily nejeden klub. Navíc VAR není tak dokonalý, jak se skrze propracovanou „geometrii“ může zdát, na což před časem upozornil britský novinář Jonathan Wilson.
„Fotbalista běžně dosáhne rychlosti 25 km/h. Televizní přenos má 1 snímek za 2 setiny sekundy. Za tu dobu hráč tedy uběhne skoro 139 mm. Při přihrávce rozhodčí u videa zastaví obraz. I kdyby trefil ten správný okamžik, což je nepravděpodobné, jak můžeme předstírat, že VAR může posuzovat ofsajdy s přesností pár milimetrů,“ uvedl Wilson k trhlině videa.
Mohlo se tedy zdát, že VAR tak trochu jde proti duchu hry. I proto vedení Premier League sáhne od sezony 2021–2022 k úpravě posuzování. S cílem vytvořit rozumnou toleranci bude při přezkumu o něco tlustší ofsajdová čára. To má zabránit tomu, aby právě zmiňované situace, kdy se za obranou nachází jen palec, zůstaly regulérní a případný gól po úspěšném zakončení akce platil.
Nikde není napsáno, jak přesně silná linie bude, ale útočícím týmům by tato změna měla pomoct.
Změnou projde i ruka, střídat mohou jen tři hráči
S novým ročníkem se rovněž změní pravidlo týkající se hry rukou. Pokud v zárodku gólové situace útočící tým zahraje nepovoleným způsobem horní končetinou a rozhodčí na hřišti to nezpozoruje, gól se rušit nebude. Vstřelenou branku zruší pouze ruka, která přímo vytvoří gólovou šanci.
Zároveň je jasné, že ani v další sezoně nebudou mít trenéři v Premier League možnost střídat pětkrát, jak je tomu nyní zvykem ve zbytku Evropy.
Možnost více výměn oproti tradičním třem zapříčinila koronavirová pandemie, ale ve Velké Británii ji využili jen po restartu ročníku 2019–2020. Pak opět přešli na tradiční model – navzdory nevoli trenérů velkých týmů. Představitelé menších klubů argumentovali, že giganti mají výhodu v tom, že i na lavičce často sedí hvězdy a větší počet čerstvých prvotřídních hráčů může být vůči ostatním nefér.