reklama

V areálu elektrárny na Chomutovsku rostou tuny rajčat. Pěstitelé využívají odpadní teplo

Přímo v areálu hnědouhelné elektrárny v Tušimicích na Chomutovsku vznikla rajská zahrada. V obřích sklenících tu rostou tuny českých rajčat. Jak náročné je jejich pěstování, zjišťoval štáb CNN Prima NEWS.

reklama

Dva obří skleníky stojí na místě bývalé zbořené elektrárny. Před vstupem do nich musí dotyčný projít důkladnou dezinfekcí, aby rajčatový porost neonemocněl. O rostliny se tu stará 75 zaměstnanců. Všichni musí být nekuřáci. „Na cigaretách žije tabákový virus, který je pro rajčata velmi nebezpečný,“ vysvětlil pěstitel Lukáš Rázl.

Blízkost tušimické elektrárny se nabízí, skleníky využívají její odpadní teplo a elektřinu. Rajčata se pak pěstují speciální technologií, takzvanou hydroponií. „Rajčata koření v kokosových rohožích, jsou neustále průběžně zalévána a celý proces je řízený počítačem. Je to velice moderní způsob, řekl bych že jde o digitalizaci v zemědělství,” podotkl pěstitel.

Rajčata v Tušimicích rostou na ploše sedm a půl hektaru. Roční produkce rajčat odtud se pohybuje kolem 6 500 tun.

Rajčata nemají v lednici co dělat

Inspiraci v pěstování našel pěstitel Lukáš Rázl v zahraničí. Na česká rajčata nedá dopustit. „Pokud je vezete z Maroka, tráví týden na cestě. Rajčata vypěstovaná v Čechách dostanete na krám do 24 hodin od utržení,“ popsal Rázl. Do budoucna připravuje další skleníky pro pěstování okurek a paprik.

A čeho by se české hospodyňky měly při uskladňování rajčat vyvarovat?

„Pro rajčátka je nejlepší je dávat na temné místo, s teplotou 10 až 15 stupňů Celsia. Určitě, prosím, nedávejte rajčata do lednice, ztratí veškerou chuť a budete mít jenom červenou hmotu, která nebude nijak chutnat,“ poradil Rázl.

Tagy:
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Turnaj končí pro české kvarteto v ženské štafetě, je mimo postupující osmičku. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky naopak postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

Mladík z Prahy vyhrožoval, že najede autem do lidí. Hrozí mu tři roky

Mladík z Prahy podle policie vyhrožoval na sociálních sítích, že najede autem do lidí. Policie podezřelého dopadla 17. července a skončil ve vazbě. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Muž byl obviněn z nebezpečného vyhrožování, za které mu hrozí až tři roky vězení. Co muže k výhrůžkám vedlo, zatím policie neví.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama