Austrálie je nejen krásnou, ale i velmi nebezpečnou zemí. Domov zde má více jak dva tisíce druhů pavouků, kteří jsou často prudce jedovatí. Proto se nyní testuje aplikace Critterpedia, která by pomohla identifikovat konkrétního pavouka.
Aplikaci s názvem Critterpedia vyvinuli manželé Murray a Nic Scareovi ve spolupráci s Australskou národní věděckou agenturou a CSIRO. K jejímu vytvoření je donutily časté otázky příbuzných, jestli není Austrálie domovem nejsmrtelnějších stvoření na světě. Po podobné aplikaci volají místní lidé už roky.
australia really needs to invent a shazam for spiders so i can tell if this thing on the wall is a daddy longlegs or a bitey deathmaker 3000
— wheels (@wheelswordsmith) January 23, 2018
Jedná se o aplikaci podobnou hudebnímu Shazamu – s tím rozdílem, že namísto melodie identifikuje nebezpečné a pro mnohé strašidelné pavouky a plazy. Celou aplikaci tzv. pohání umělá inteligence, která na základě fotografie dokáže vygenerovat rodový název, určí taxonomické pořadí druhu a uvede informace včetně úrovně hrozby a oblasti, kde se daný druh vyskytuje.
Critterpedia má zvýšit povědomí o divokých druzích pavouků, tak plazů. „Jde především o vzdělávání lidí zábavným a interaktivním způsobem, jaká existují divoká zvířata. Zejména jsme chtěli být zaměření na naše jedovaté tvory. Naše aplikace může skutečně změnit životy lidí,“ vysvětlil Murray Scare.
Australané nepřišli s průlomovou aplikací
Přesto, že je to po letech první návrh na rozpoznávací aplikaci v Austrálii, tak s podobným návrhem přišel už letos v květnu mladý český vědec Lukáš Picek. Ten vytvořil aplikaci na rozpoznávání jedovatých hadů, primárně určenou pro zdravotníky po celém světě. Ti by díky ní měli rychleji a lépe pomoci uštknutým pacientům.
Doktorand Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vytvořil počítačovou aplikaci pro Institut světového zdraví při Ženevské univerzitě ve Švýcarsku. „V této chvíli je systém téměř připravený, obsahuje na 800 druhů hadů. Snažíme se zachytit ty nejvíc četné v těch zemích, kde to může pomoci. To znamená Indie a další země třetího světa,“ uvedl Lukáš Picek začátkem května o aplikaci, která bude ke stažení zdarma. Aplikace na rozpoznávání hadů bude k dispozici zdarma, ale jen v angličtině.