Nejlepší prevencí v boji proti koronaviru je správná hygiena a vyhýbání se lidem, kteří kašlou a smrkají. Můžou mít sice jen běžné nachlazení, ale teď je opatrnost na místě. Nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, se přenáší kapénkami na vzdálenost dvou metrů.
Nový typ koronaviru se do celého světa rozšířil z Číny, kde jeho ohnisko leželo ve městě Wu-chan. Typ SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, vyvolal pandemii. Nakažení lidé trpí dušností, horečkou, suchým kašlem, bolestí svalů a celkovou únavou. Příznaky jsou podobné chřipce, ale při velkém oslabení organismu může tato nemoc způsobit i smrt. Z 1,3 milionu lidí, kteří se dosud COVID-19 nakazili, se vyléčilo 260 tisíc lidí a 70 tisíc jich zemřelo.
Vakcína, která by šíření nemoci zastavila, zatím nebyla vynalezena. Jak se před nemocí chránit?
Prevence
COVID-19 se přenáší kapénkami na vzdálenost dvou metrů. Zdravý jedinec se nejčastěji nakazí tak, že tyto infekční kapičky vdechne, vletí mu do oka nebo člověk sáhne na něco, kde se kapičky předtím uchytily, a poté si například promne oko.
Nejdůležitější ochranou před COVID-19 je prevence. Nejvíce je doporučováno důsledné dodržování hygieny – mýt si ruce mýdlem nebo dezinfekcí (vždy aspoň dvacet vteřin, a to i na hřbetu, kloubech a mezi prsty), kašlat do rukávu nebo papírového kapesníku, který ihned vyhodíte do koše, nesahat si nemytýma rukama na oči, nos a ústa a nosit na veřejnosti ochranu úst a nosu, tedy nejlépe respirátor FFP3. Pokud ho nemáte, postačí i rouška, šátek či šála. Cokoli je lepší než nic.
Prádlo perte vždy minimálně na 60 stupňů Celsia. Co se týče potravin, maso vždy tepelně upravte a pečlivě omývejte ovoce a zeleninu.
Pokuste se také vyhýbat většímu množství lidí a blízkému kontaktu s cizími osobami, například ve výtahu. Není vhodné si ani podávat s cizími lidmi ruku. Společenský odstup zahrnuje i další opatření, třeba karanténu, omezení cestování, uzavření škol, některých pracovišť, divadel nebo nákupních center. Tato všechna opatření platí například i v České republice, včetně zákazu vycházení na veřejnost bez roušky či jiné ochrany obličeje.
Starší lidé a lidé s vážnými chronickými obtížemi by měli zůstat doma. Pokud někoho takového máte v rodině, například prarodiče, nakupte jim jídlo a nechte jim ho za dveřmi, abyste je případně nenakazili. Jak se totiž ukazuje, ne každý nakažený koronavirem má příznaky. Můžete tak být přenašečem nemoci, aniž byste o tom věděli.
Jak se chovat při podezření na nakázu
Pokud se budete chtít poradit, zavolejte svému lékaři nebo na speciální telefonní linku 1212, která je určena pro lidi se zdravotními obtížemi. Máte-li podezření, že jste se novým typem koronaviru nakazili, volejte příslušnou krajskou hygienickou stanici.