reklama

Do Českého Švýcarska se vrací vlci. Narodila se první mláďata novodobé historie

V Národním parku České Švýcarsko se narodila první vlčí mláďata v novodobé historii. Tři vlčata zachytila fotopast vědců z České zemědělské univerzity. Na území parku se pohybují dvě smečky. Podle odborníků to svědčí o vysoké kvalitě tamního prostředí.

reklama

Vlčata se v Českém Švýcarsku poprvé ukázala letos na začátku léta. Fotopast zachytila jedny z jejich prvních kroků v červnu. Kdy přesně se historicky v národním parku narodila poslední vlčata, není jasné. „Máme ale datum, kdy byl prokazatelně zastřelen poslední vlk na Českokamenickém panství, a to bylo v roce 1756,“ prozradil mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Vlci se do Českého Švýcarska vrátili v roce 2016, tedy po dlouhých 265 letech. „Na jeho dveře klepali už od roku 2013, kdy se objevili na pomezí česko-německém v oblasti městečka Dolní Poustevna. Pak jim trvalo několik let, než se dostali na území národního parku,“ popsal Salov.

Chovatelé ovcí

České Švýcarsko si vlci vybrali nejspíš kvůli tomu, že nabízí mnohem klidnější zázemí než třeba jeho okolí, kde je momentálně mnohem větší ruch. Národní park by další rozmnožování vlků uvítal. Jde totiž o důležitého predátora, který by pomohl přirozené redukci lesní zvěře, která je dlouhodobě přemnožená. V pozoru ale musí být i chovatelé. „Následkem útoku vlka jsme museli utratit nebo bylo zabito asi 70 ovcí,“ řekl CNN Prima NEWS chovatel ovcí.

Vlci prý ale obvykle chovy domácích zvířat nenapadají, spíš si vybírají jednoduché cíle. Proto je velmi důležité, aby si chovatelé svá stáda patřičně zabezpečili.

Tagy:

Hlavní zprávy

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchaném na náboženské menšině jezídů.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama