Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,4 procenta ze zářijových 3,5 procenta. Úřad práce ČR evidoval 251 689 uchazečů o zaměstnání. Je to zhruba o 10 500 méně než v předchozím měsíci a o téměř 20 000 méně než loni v říjnu, kdy nezaměstnanost dosahovala 3,7 procenta.
V meziměsíčním srovnání se v desátém měsíci letošního roku dál snížila i nabídka volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich nabízeli 352 454, zhruba o 5 500 méně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici podobný vývoj předpokládali.
Nezaměstnanost víceméně klesá od března. Na začátku roku se kvůli omezením v době epidemie koronaviru vyšplhala na 4,3 procenta. Na stejné úrovni jako v říjnu byla naposledy loni v dubnu.
„V následujících měsících nezaměstnanost s největší pravděpodobností v souvislosti s útlumem sezonních prací, zejména v zemědělství a v lesnictví, vzroste. Situace na trhu práce se bude odvíjet především od aktuální epidemické situace,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Úřady v Česku evidovaly na konci sledovaného měsíce 251 689 uchazečů o práci, o 10 453 méně než v září.
Průměrná inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Odhad v srpnu byl jen poloviční
Ministerstvo financí zveřejní v úterý novou prognózu vývoje inflace. Šéfka resortu Alena Schillerová (ANO) už v neděli v Otázkách Václava Moravce na ČT prozradila, že tato analýza odhaduje průměrnou inflaci v příštím roce na šest procent. V srpnu Schillerová počítala s 3,5 procenta. Schillerová zároveň zopakovala, že zvyšování úrokových sazeb centrální bankou nebude mít na inflaci vliv. Podle prvního místopředsedy ODS a kandidáta na ministra financí v připravované vládě Zbyňka Stanjury je krok ČNB oprávněný a pochopitelný. Upozornil, že vysoká inflace znehodnocuje úspory lidí a růst inflace podle něj podpořily i kroky dosluhující vlády Andreje Babiše (ANO).
Úbytek uchazečů o práci zaznamenaly úřady ve všech okresech s výjimkou Jičínska a Jindřichohradecka. Nevýrazněji ubylo nezaměstnaných na Pelhřimovsku a Domažlicku. Nejlépe je na tom aktuálně okres Praha-východ s nezaměstnaností 1,4 procenta. Naopak nejvíc lidí bez práce je dlouhodobě na Karvinsku, i když tam nezaměstnanost v říjnu klesla o 0,3 procentního bodu na 8,6 procenta. Karvinsko dlouhodobě trápí nedostatek pracovních příležitostí, na jedno volné místo tam připadá přes deset nezaměstnaných.
Pracovních příležitostí v říjnu v Česku opět ubylo, zaměstnavatelé nabízeli 352 454 volných pracovních míst, o 5 457 méně než před měsícem. Volných míst je ale stále víc než lidí, kteří práci hledají, na jedno volné místo připadá 0,7 uchazeče. Téměř u tří čtvrtin míst mají ale zaměstnavatelé zájem o lidi se základním či nižším vzděláním. Největší poptávka je po stavebních a montážních dělnících, obsluze vysokozdvižných vozíků, uklízečích a řidičích nákladních automobilů. Největší nabídka práce je v Praze a středních Čechách.