reklama

V Česku stoupá zájem o factoring, financování pohledávek. Nabízí ho i Raiffeisenbank

Nejen české společnosti se potkávají s neschopností splácet faktury, či s problémem hrazení závazků ze stran odběratelů. Řešením může být factoring, díky němuž se firma chrání před negativním dopadem. Česká pobočka Raiffeisenbank nabízí factoring subjektům všech velikostí.

reklama

Podle dostupných údajů dosáhla hodnota odkoupených pohledávek Raiffeisenbank v roce 2020 28 miliard korun. „To je o pětinu více než loni a druhý rok po sobě, kdy nárůst činil více než 20 procent. Loni jsme odkoupili 164 007 faktur za více než 1 300 společností v Česku i v zahraničí,“ vypočítává Petr Fiala, ředitel divize exportního, obchodního financování a factoringu Raiffeisenbank.

Co je factoring?

Factoring (též faktoring) je komplexní produkt, předem smluvně sjednaný vztah, řešící klientům financování krátkodobých pohledávek do splatnosti, jejich správu, inkaso a případně zajištění pohledávek pro případ platební nevůle či platební neschopnosti odběratelů.
To znamená, že jeho pomocí lze předcházet vzniku špatné pohledávky. Dodavatelé zboží nebo služeb převádějí na faktora pohledávky vzniklé při prodeji na fakturu.
Faktoringová společnost - často banka - se tak stává věřitelem a přebírá od dodavatele veškeré riziko, že kupující nebude schopen či ochoten zaplatit.

Při factoringu jde o pomoc českým firmám především v oblasti financování a přenesení rizika. Často i v podnikání se zahraničními partnery.

„Factoring mohou využít firmy všech velikostí. Pro nadnárodní skupiny je přidaná výhoda v tom, že se díky němu dostanou pohledávky pryč ze své účetní bilance, velké firmy jsou zase zvyklé používat factoring jako zdroj financování přesně navázaný na rytmus jejich byznysu. Tedy mám pohledávky a čerpám, nebo nemám pohledávky a nečerpám,“ vysvětluje detailně fungování factoringu Fiala.

Stejně jako u zahraničního financování nabízí česká pobočka Raiffeisenbank službu i malým firmám a podnikatelům bez ohledu na obraty. „Chceme tím pomoci všem, aby nedošlo k selhání celého dodavatelsko-odběratelského řetězce,“ říká Petr Fiala a doplňuje: „Pro malé firmy může být výhodou, že se jim díky factoringu rozšíří paleta možností, jak financovat svůj rozvoj. Pokud by na průběžné financování výroby použily peníze z jiných druhů úvěrů, nezbylo by jim třeba na modernizaci, rozšiřování či opravy.“

Raiffeisenbank se při factoringových službách nevyhýbá žádné z oblastí podnikání. Podle Fialy je logické, že zájem v Česku pochází především od strojírenských podniků, které svůj byznys navazují na automobilový průmysl, v zemi tolik rozšířený.

„Banka ovšem nemůže a nechce být nějak dominantně vázána na jedno odvětví, proto poskytujeme factoringové služby široké paletě společností ze všech možných oblastí byznysu. Máme mnoho klientů též v oboru informačních technologií, v obchodu, službách i dalších,“ popisuje Fiala.

Objasňuje, že za nárůstem spravovaných pohledávek v roce 2020 stáli hojně noví klienti. „Byli jsme v této oblasti aktivní a podařilo se nám rozšířit portfolio firem, kterým factoringové služby poskytujeme,“ dodává Fiala, podle kterého je základem komplexní přístup. „U každého klienta se snažíme přesně vystihnout jeho situaci a nabídku jí zcela přizpůsobit. Neposkytujeme jednu univerzální službu s pevně danými podmínkami a parametry, ale individuální servis přímo pro konkrétního klienta. Největší roli hraje pochopení potřeb klienta a znalost trhu. Dovedeme díky tomu dobře odhadnout rizika u odběratelů a správně je ohodnotit. Pokud rizika známe, můžeme pak přijít se smysluplnou nabídkou na převzetí pohledávek,“ uzavírá ředitel divize exportního, obchodního financování a factoringu Raiffeisenbank Petr Fiala.

Tagy:
byznys podnikání Petr Fiala ochrana finance Raiffeisenbank Česko factoring splatnost pohledávka odkup
Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík
Sněmovna

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama