Kojenecké ústavy zmizely a děti nemají kam jít, tvrdí kritici. Podle vlády je pěstounů dost

Málo náhradních rodin?

Málo náhradních rodin a desítky dětí, které není kam umístit. To tvrdí kritici uzavření kojeneckých ústavů. Ministerstvo práce a sociálních věcí to ale vidí jinak. Vše se podle něj daří a volné jsou i rodiny okamžitě připravené děti přijmout. Podle opozice však zrušení kojeneckých ústavů nebylo správné.

Během ledna odebraly úřady rodinám 127 dětí. Většina měla skončit u příbuzných nebo u pěstounů na přechodnou dobu. Těch má ministerstvo podle svého tvrzení dost a nehrozí tedy, že by dítě nemělo kam jít. A uzavření kojeneckých ústavů, k němuž došlo letos v lednu, na tom prý nic nemění.

ČTĚTE TAKÉ: Ve škole se cítí dobře jen desetina dětí. I učitelé mají rasistické poznámky, varuje expertka

Podle Fondu ohrožených dětí ale taková tvrzení neodpovídají realitě. „Některé děti jsme museli předat do jiného kraje a 75 z nich jsme nedokázali uspokojit,“ řekla pro CNN Prima NEWS předsedkyně Fondu ohrožených dětí a ředitelka Klokánku Hostivice Hana Kupková.

Aktuálně volných náhradních pěstounů jsou podle resortu desítky. Děti se má dařit umisťovat bez větších problémů. „Ke konci ledna jsme měli volných 63 pěstounských rodin, které byly připraveny přijmout dítě,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Skutečný počet pěstounů podle Aliance náhradních rodin není oficiálně známý a jde pouze o interní data ministerstva. „Mí přátelé měli v přechodné pěstounské péči dítě, které se vracelo do rodiny, a teď jim nastala dovolená, kterou by měli mít. Počítají se tedy mezi volné pěstouny nebo ne?“ popsal své pochyby předseda Aliance náhradních rodin Leopold Vahala.

„Od Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) jsem se dozvěděla, že pokud v noci nikoho nenaleznou, tak se domluví s nemocnicí, že to dítě přijme,“ řekla Kupková. Podle Jurečky je ale takový postup možný pouze v případě, že to vyžaduje zdravotní stav dítěte.

Opozice: Není jasné, kde děti končí

Podle opozice zrušení kojeneckých ústavů nebylo správné. Hlavně proto, že není jasné, kde se všechny děti ocitnou. „Pokud skončily třeba v nemocnicích, na lůžkách dlouhodobé péče nebo v zařízeních vyžadujících okamžitou pomoc, tak je to fatální pochybení ministerstva,“ řekl poslanec Aleš Juchelka (ANO).

„Zařízení vyžadující okamžitou pomoc praskají ve švech, děti se přehazují z Moravy do Prahy nebo se umisťují k náhradním pěstounům, kde zůstávají pouze jeden rok,“ uvedla poslankyně Lucie Šafránková (SPD).

Ministerstvo práce a sociálních věcí přiznává, že existuje málo náhradních rodin, které by si vzaly více sourozenců nebo dítě se zdravotním handicapem. Na ty se chce zaměřit. Také se prý hodlá soustředit na prevenci v rodinách, aby k odebrání dětí docházelo co nejméně.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Šikana na školách se zhoršila, přiznal ministr Bek. Navrhuje zavést nový systém

Tagy:
děti Marian Jurečka rodina společnost politika pěstoun Orgán sociálně-právní ochrany dětí Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky