Vlci v Česku ročně roztrhají stovky ovcí. Farmářům mají pomoci elektrické ohradníky

V Česku pokračují útoky vlků na hospodářská zvířata, každý rok roztrhají stovky ovcí nebo telat. Zoufalí farmáři teď testují speciální elektrické ohradníky, které by měly šelmám zabránit, aby si na pastviny chodily pro potravu. A výsledky jsou zatím překvapivě dobré.

Josef Hofbauer chová zhruba dvě desítky krav a ovcí nedaleko Jablonného v Podještědí. Vlci už v jeho ohradě zabíjeli několikrát. Ze strachu prý už občas ani nespal. „Kolikrát chodíme i ve dvě hodiny v noci s baterkou podívat se, jestli je všechno v pořádku,“ popsal farmář. „Za šest let je jedno stádo v čudu,“ dodal Hofbauer.

Vlčí smečku má podle snímků z fotopastí doslova za humny. V posledních měsících ale farmář o žádnou ovci nepřišel. Využil nabídky Agentury ochrany přírody a krajiny, která mu pastvinu obehnala speciálním elektrickým ohradníkem. „Jsme schopni jim zadarmo na nějakou dobu zapůjčit toto naše vybavení, včetně servisu, že jim to i postavíme, nebo jim s tím pomůžeme,“ vysvětlil pracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Jakub Čejka.

Ohradníky pomáhají, ale jsou drahé

To, že mají vlci z drátěných sítí pod proudem respekt, potvrzuje i čerstvý snímek z fotopasti z další farmy, kam ochránci zvířat ohradník zapůjčili poté, co tam šelmy strhly několik ovcí. „Přišla smečka pěti vlků. K žádným škodám nedošlo. Vlci odešli a nic se nestalo,“ řekl Čejka.

Elektrické ohradníky se zdají být zatím nejlepší ochranou proti vlkům. Má to ale jeden háček – jejich cenu. „Sto metrů stálo asi kolem 30 tisíc korun. Máme 6,2 hektaru, tak co by to stálo oplotit,“ postěžoval si Hofbauer.

Stát teď v reakci na stížnosti farmářů mění pravidla dotací, aby byly pro ně přístupnější. „Měla by se například snížit minimální částka, o kterou mohou žádat, na 50 tisíc korun, aby na dotaci dosáhli i menší chovatelé,“ sdělila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.

V Česku aktuálně žije už několik desítek vlků, zejména v pohraničních oblastech. Každoročně působí farmářům statisícové škody.

Tagy:
zvířata cena vlci ovce Liberecký kraj ochrana stádo farmáři Česko chovatelé smečka ohradník Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky Jablonné v Podještědí Josef Hofbauer