reklama

V Česku přibylo v pondělí 126 nových případů covidu. Podobně jako v sobotu

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 126 případů koronaviru, podobný počet jako v sobotu. Ve volných dnech bývá případů nákazy méně, protože se obvykle méně testuje. V neděli laboratoře potvrdily 105 nakažených. Na 100 tisíc obyvatel stále připadá za poslední týden víc než devět nakažených, což je nejvíc od poloviny června. Reprodukční číslo mírně kleslo na 1,2, už týden ale zůstává nad hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zrychluje. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku koronavirus potvrdil u více než 1,668 milionu lidí, vyléčilo se aktuálně zhruba 98 procent z nich. S nemocí COVID-19 dosud zemřelo 30 312 nakažených, poslední tři dny jsou bez úmrtí.

Nemocnice k pondělku pečovaly o 30 lidí s covidem. Ve vážném stavu jsou jen tři pacienti.

Podle dat ze zahraničí můžeme za snižující se počty zemřelých poděkovat mimo jiné očkování. V pondělí zdravotníci aplikovali 31 969 dávek, celkem pak už více než 8,56 milionu. Denní počty očkovaných jsou v posledních dnech nejnižší od konce května, vliv na to ale může mít prodloužený víkend, ve kterém lidé termín nechtěli, protože odjeli mimo svá bydliště.

Testů na koronavirus ubývá

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, k pondělku mírně kleslo na 9,1 z nedělních 9,3. Snížilo se ve většině krajů včetně Prahy, kde ale týdenní incidence zůstala nad hodnotou 30, tedy nejvyšší ze všech regionů.

Víc než 10 nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden je ještě v Plzeňském a Středočeském kraji. Nejnižší je tento údaj v Ústeckém kraji (2,2).

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených jedním nemocným, k úterku kleslo na 1,2 z pondělních 1,3.

Testů na koronavirus od soboty do pondělí postupně ubývalo. V sobotu v Česku zdravotníci provedli více než 37 500 PCR testů, v neděli zhruba 12 300 a v pondělí pak necelých 11 500. Podobně se snížil počet antigenních testů ze sobotních téměř 38 tisíc na pondělních zhruba 28 tisíc.

Pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, vyskočila k 2,5 procenta. Dosud se přitom téměř tři týdny držela pod jedním procentem.

Obdobně se po řadě týdnů dostal nad desetinu procenta podíl pozitivních testů u těch, které se dělají preventivně – tedy v rámci takzvaného plošného testování.

Tagy:
Sledujte 360° se šéfem STAN Vítem Rakušanem: Jak hodnotí dosavadní spolupráci s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte 360° se šéfem STAN Vítem Rakušanem: Jak hodnotí dosavadní spolupráci s Piráty?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Pořad můžete sledovat živě od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují

Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.

reklama

Domácí zpravodajství

Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby

Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Vyplývá to z exekučního příkazu. Důvodem jsou nezaplacené pokuty, které v minulosti kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy uložili majitelům památkáři. Praha chtěla dříve budovu odkoupit, ale nedomluvila se s majiteli na ceně. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se město do případné dražby přihlásí.

Nelegální migranti v Česku: Nejčastěji Ukrajinci, kterým vypršelo pracovní povolení

Většina nelegálních migrantů, kteří se vyskytují v České republice, jsou Ukrajinci. Nejedná se také o žádné nelegální překročení hranic, převážně ale o lidi, kteří do České republiky přišli legálně, ale vypršelo jim pracovní povolení. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedla Kristýna Brožová z organizace Člověk v tísni. Vojenský analytik Martin Koller varoval před migranty z afroislámské oblasti, kteří mohou představovat problém.

reklama