Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 126 případů koronaviru, podobný počet jako v sobotu. Ve volných dnech bývá případů nákazy méně, protože se obvykle méně testuje. V neděli laboratoře potvrdily 105 nakažených. Na 100 tisíc obyvatel stále připadá za poslední týden víc než devět nakažených, což je nejvíc od poloviny června. Reprodukční číslo mírně kleslo na 1,2, už týden ale zůstává nad hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zrychluje. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku koronavirus potvrdil u více než 1,668 milionu lidí, vyléčilo se aktuálně zhruba 98 procent z nich. S nemocí COVID-19 dosud zemřelo 30 312 nakažených, poslední tři dny jsou bez úmrtí.
Nemocnice k pondělku pečovaly o 30 lidí s covidem. Ve vážném stavu jsou jen tři pacienti.
Podle dat ze zahraničí můžeme za snižující se počty zemřelých poděkovat mimo jiné očkování. V pondělí zdravotníci aplikovali 31 969 dávek, celkem pak už více než 8,56 milionu. Denní počty očkovaných jsou v posledních dnech nejnižší od konce května, vliv na to ale může mít prodloužený víkend, ve kterém lidé termín nechtěli, protože odjeli mimo svá bydliště.
Testů na koronavirus ubývá
Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, k pondělku mírně kleslo na 9,1 z nedělních 9,3. Snížilo se ve většině krajů včetně Prahy, kde ale týdenní incidence zůstala nad hodnotou 30, tedy nejvyšší ze všech regionů.
Víc než 10 nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden je ještě v Plzeňském a Středočeském kraji. Nejnižší je tento údaj v Ústeckém kraji (2,2).
Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených jedním nemocným, k úterku kleslo na 1,2 z pondělních 1,3.
Testů na koronavirus od soboty do pondělí postupně ubývalo. V sobotu v Česku zdravotníci provedli více než 37 500 PCR testů, v neděli zhruba 12 300 a v pondělí pak necelých 11 500. Podobně se snížil počet antigenních testů ze sobotních téměř 38 tisíc na pondělních zhruba 28 tisíc.
Pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, vyskočila k 2,5 procenta. Dosud se přitom téměř tři týdny držela pod jedním procentem.
Obdobně se po řadě týdnů dostal nad desetinu procenta podíl pozitivních testů u těch, které se dělají preventivně – tedy v rámci takzvaného plošného testování.
Testování na koronavirus Zdroj: Getty Images