Hororový zážitek má za sebou turista, který se procházel po skleněném mostě nad propastí v provincii Ťi-lin na východě Číny. Silné poryvy větru totiž způsobily, že několik skleněných panelů mostu prasklo, a to zřejmě ve stejné chvíli, kdy kolem nich procházel zmíněný návštěvník. Turista se naštěstí pohotově chytil trámu a zábradlí mostu a začal se kývat nad propastí.
Skleněné výplně čínských mostů mají zpravidla zajistit turistům působivý výhled, návštěvník lávky v horách poblíž města Longjing ale zřejmě viděl víc, než by chtěl. Vítr o rychlosti 150 kilometrů v hodině vysklil několik panelů mostu, a uvěznil tak turistu nad propastí. Muž se ještě pohotově chytil okraje mostu a pak jen čekal na záchranu. Více než půl hodiny.
Jeho soužení zachytili ostatní návštěvníci mostu. Na pomoc „trosečníkovi“ vyrazili hasiči, policie, lesníci i správa atrakce. Na incident upozornila americká CNN.
„Naši zaměstnanci pospíchali na místo činu tak rychle, jak jen to bylo možné. Vzali si sebou záchranné vybavení a úspěšně vysvobodili uvězněného člověka. Naštěstí nikdo nezemřel. Zachráněný je v dobré psychické i fyzické kondici, a dokonce již opustil nemocnici,“ stálo v oficiálním vyjádření úřadů, které se objevilo na sociální síti Weibo.
Poškozený most je nyní uzavřený a experti teď budou zkoumat jeho bezpečností atributy. V Číně je podobných skleněných mostů hned několik, kvůli častým nehodám se ale netěší příliš dobré pověsti.
Čínská provincie Che-pej proto v roce 2018 publikovala seznam bezpečnostních a technických standardů, ve kterých musejí nové skleněné mosty obstát. Specifika se týkají zvoleného materiálu, lokace vystavení, designu i tvaru konstrukce.
„Skleněné mosty by například neměly stát v oblastech, kde hrozí otřesy půdy. Mosty by se měly zavírat během špatného počasí a počet chodců by měl být limitovaný na tři návštěvníky na metr čtvereční,“ cituje pokyny americká CNN.