reklama

V Číně se objevil neznámý virus prasečí chřipky. Hrozí další pandemie?

V čínských velkochovech prasat a na jatkách se objevil nový druh prasečí chřipky.
Foto:

Výzkumníci objevili nový druh prasečí chřipky, podle výzkumu byla viru vystavena čtyři procenta čínské populace. Nový kmen prasečí chřipky pojmenovaný G4 nakazil již desetinu čínských dělníků pracujících v masném průmyslu. Přenos mezi lidmi zatím nebyl potvrzen. Informovali o tom ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Science.

reklama

G4 pochází z kmene H1N1, který způsobil pandemii v roce 2009. Takzvaná mexická prasečí chřipka nebyla tak smrtící, jak se původně očekávalo. Mnoho starších lidí proti ní bylo částečně imunní, jelikož se podobala jiným chřipkovým virům. Nový druh prasečí chřipky je však zcela neznámý. Zatím nepředstavuje problém, ale nese známky toho, že se dokáže snadno přizpůsobit lidskému hostiteli. Pokud zmutuje, mohl by se snadno šířit mezi lidmi.

Mezi lety 2011 a 2018 výzkumníci odebrali přes třicet tisíc vzorků od prasat na jatkách v deseti čínských provinciích. Díky tomu se jim podařilo izolovat 179 vzorků prasečí chřipky. Většina z nich patřila právě ke G4 který se objevil během roku 2016.

Profesor Kin-Chow Chang, jehož tým z Nottinghamské univerzity nový virus objevil, uvádí, že se G4 může rozmnožovat v buňkách dýchacího ústrojí. Přítomnost viru odhalili při nedávné infekci lidí zaměstnaných na čínských jatkách a v chovech prasat. Podle výzkumníků je nakažena více než desetina těchto dělníků. Díky testům na protilátky odhalili i to, že viru byla vystavena více než čtyři procenta celé čínské populace.

Autoři výzkumu proto vyzývají k zavedení preventivních opatření v prasečích chovech. „Studie slouží jako užitečná připomínka toho, že se mohou objevit nové zoonotické patogeny a že hospodářská zvířata (se kterými jsme v mnohem bližším kontaktu než s divokými zvířaty) se mohou stát zdrojem významných pandemií,“ uvedl James Wood z veterinární fakulty Cambridgeské univerzity.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama