Obávaný sloní virus znovu zabíjel. Zoo přišla o všechna mláďata, strach mají i v Praze

Během jediného měsíce přišla zoologická zahrada ve švýcarském Curychu o celou nejmladší generaci svých slonů. Tři zvířata zabil sloní virus, kterému zoologové teprve v poslední době přicházejí na kloub. Stejný virus zahubil v Ostravě slonici Sumitru. Aktuálně ohrožuje i pražská slůňata.

Tragédie v curyšské zoo se začala odvíjet na konci června, kdy zemřel dvouletý sameček Umeš. Jen pár dní nato vykrvácela do útrob jeho sestra a minulý týden je následovalo třetí místní mládě. Vybil je obávaný sloní virus. Z osmičlenného stáda zbylo jen pět starších kusů.

„Je to herpes virus, který v sobě mají všichni dospělí sloni. Je srovnatelný s herpes virem, který máme my lidé,“ popsal chovatel slonů Pascal Marty.

Sloni mají přitom v curyšské zoo jedny z nejlepších podmínek na světě. Právě pohodlí ale zřejmě hrálo v jejich neprospěch. „Problém je vlastně to, že v zajetí se mají sloni až příliš dobře,“ prohlásil vrchní chovatel slonů v Zoo Praha Martin Kristen.

Podle nejnovějších poznatků totiž slonům v přírodě pomáhá zvláštní mechanismus. Když jsou ve stresu, virus vylučují. „Příroda není žádná rajská zahrádka, ale je to opravdu krutý svět, takže sloni jsou ve stresu pravidelně a slůňata se k tomu viru dostávají poměrně často,“ vysvětlil Kristen.

A to i ve věku do dvou let, kdy si pěstují přirozenou imunitu. V ZOO ale dospělí sloni ve stresu nejsou a mláďata se s virem nemusí dostat do kontaktu včas. Později je pak snadno přemůže. V roce 2016 herpes virus zabil i zatím jedinou potvrzenou oběť v Česku – ostravskou Sumitru.

„Pro pražskou zoologickou to asi problém bude, poněvadž obě slůňata dovršila dva roky života a pomalu se dostávají do kritické fáze,“ uvedl vrchní chovatel slonů v Zoo Praha.

Virus podle něj zabije možná až polovinu slůňat narozených v zajetí. Léčba je náročná a úspěšná jen asi ze 30 procent. Prevence – například úmyslné stresování slonů – je teprve v experimentální fázi.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:14

Česko v neděli stejně jako v sobotu neudělila ukrajinským běžencům žádné dočasné vízum

09:59

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Chersonské oblasti

09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Živě
ON-LINE: Rusko rozmisťuje protipěchotní miny na Donbase, tvrdí Londýn a zmiňuje i oběti

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Londýn však varoval, že Rusko pravědpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že se Moskva nedočká rozhovorů s Kyjevem, pokud na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.