Britský premiér Boris Johnson v úterý varoval, že v kontinentální Evropě vidíme „známky druhé vlny“ koronaviru. Uvedl také, že po prudkém nárůstu počtu případů ve Španělsku je třeba ostražitosti, a naznačil, že Británie může zavést bezpečnostní karanténní opatření i vůči turistům vracejícím se z jiných rizikových zemí, informoval web Daily Mirror.
Ministerský předseda Spojeného království vydal ostrou výstrahu poté, co ho nárůst počtu případů v zemi na Pyrenejském poloostrově přinutil k uvalení čtrnáctidenní karantény na tisíce Britů vracejících se ze Španělska.
Karanténa možná čeká i další britské výletníky
„Během léta budeme pokračovat v přijímání takových opatření, která budou nezbytná,“ naznačil Johnson, že v případě potřeby si došlápne i na britské výletníky z jiných zemí.
Johnson vyzval Brity k hubnutí kvůli boji s koronavirem. Sám shodil 6 kilogramů
Britský předseda vlády Boris Johnson vybídl své spoluobčany, aby „alespoň trochu“ ztratili na váze, a využil svůj vlastní boj s tělesnou hmotností před nakažením koronavirem. Johnsonova vláda toto pondělí spustila kampaň nazvanou Lepší zdraví, která má zneškodnit „časovanou bombu obezity“, a to i zákazem reklamy na nezdravou stravu.
Proti plošnému doporučení Britům, aby omezili nepodstatné cestování do Španělska, se ohradil tamní premiér Pedro Sánchez, který to označil za chybu. „Ve většině Španělska je incidence dokonce mnohem nižší, než jsou čísla evidovaná ve Velké Británii.“
„Musíme podniknout takové rychlé a rozhodné kroky tam, kde si myslíme, že se rizika začínají znovu zvyšovat,“ hájil Johnson britský krok při návštěvě Canal Side Heritage v Beestonu nedaleko Nottinghamu. „Obávám se, že na některých místech začínáme vidět známky druhé vlny pandemie.“
Johnson: Je naší povinností jednat rychle a rozhodně
„A všichni si pamatujeme, co se stalo posledně – je životně důležité, abychom ve Velké Británii učinili nezbytné přípravy,“ dodal také. „Obávám se, že pokud uvidíme známky druhé vlny v jiných zemích, je naší povinností jednat rychle a rozhodně na zastavení… cestovatelů přicházejících zpět z těchto míst, aby neroznesli nemoc zde ve Velké Británii.“
Navzdory hrozbě, že další země jako Francie, Německo nebo jiné státy budou přidány na britský seznam rizikových zemí, přestal britský premiér tvrdit, že by rodiny neměly jezdit nikam do ciziny: „Je očividné, že je na rozhodnutí rodiny a jedinců, kam chtějí jet.“