Britská kampaň proti obezitě
Britský předseda vlády Boris Johnson vybídl své spoluobčany, aby „alespoň trochu“ ztratili na váze, a využil svůj vlastní boj s tělesnou hmotností před nakažením koronavirem. Johnsonova vláda toto pondělí spustila kampaň nazvanou Lepší zdraví, která má zneškodnit „časovanou bombu obezity“, a to i zákazem reklamy na nezdravou stravu.
„Vždycky jsem chtěl zhubnout navěky a stejně jako mnoho dalších bojuji se svou váhou, která stoupá a klesá. Ale protože jsem se zotavil z koronaviru, neustále si zlepšuji kondici,“ tvrdí ministerský předseda ve videoklipu na Twitteru.
Losing weight is hard but with some small changes we can all feel fitter and healthier.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) July 27, 2020
If we all do our bit, we can reduce our health risks and protect ourselves against coronavirus – as well as taking pressure off the NHS.
Our Better Health Strategy https://t.co/WdazXhuhRN pic.twitter.com/KZhW8p17FJ
S využitím někdejší jednotky pro hmotnost poznamenal, že shodil alespoň jeden kámen (asi 6,35 kilogramu) od dob, kdy po nákaze zápolil o život, a to i vinou své tloušťky. „Když jsem byl na jednotce intenzivní péče, když jsem byl opravdu nemocný, měl jsem nadváhu – byl jsem příliš tlustý,“ řekl. Dodal, že doufá, že nová kampaň nebude ani příliš despotická, ani nebude lidi rozmazlovat.
O obezitě se hovoří, pokud hodnota BMI (Body Mass Index), která se vypočítává z hmotnosti a výšky, překročí u daného jedince 30. Obezita je považována za jeden z faktorů, které mohou vést ke komplikacím při nákaze koronavirem.
Obézní pasažéři přetěžují benátské gondoly. Nově jich v lodi smí být jen pět
Plavba gondolou po některém z benátských kanálů bude pro turisty o něco dražší, protože jedna loď smí nově přepravovat maximálně pět pasažérů namísto dřívějších šesti. Asociace gondoliérů nová pravidla zdůvodnila obavami o bezpečnost, protože podle ní turisté často trpí nadváhou a přetíženým gondolám pak hrozí potopení. Napsala o tom agentura AFP.
Britové by měli jíst méně, aby zhubli, protože jsou obézní, a to zvyšuje riziko úmrtí na nemoc COVID-19, způsobovanou koronavirem, burcovala krajany náměstkyně ministra zdravotnictví Helen Whatelyová. Varovala, že lidé s BMI nad 40 čelí dvojnásobnému riziku úmrtí, pokud onemocní.
Každý třetí Brit je obézní
Johnson už minulý měsíc prohlásil, že Britové jsou druzí nejtlustší v Evropě, po obyvatelích Malty, což znamená drahou zátěž pro zdravotnictví. S obezitou ve své zemi hodlá bojovat, aby byla lépe připravená na možné budoucí zdravotní krize.
Johnson skončil v dubnu v nemocnici po nákaze koronavirem. Kvůli těžkému průběhu nemoci dokonce strávil několik dnů na jednotce intenzivní péče. Od propuštění z nemocnice si prý nedává jídla z rychlých občerstvení.
Skoro každý třetí dospělý obyvatel Británie je obézní, uvedla před časem agentura Reuters. V Česku podle údajů z roku 2016 bylo obézních 19,3 procenta lidí. Británii pandemie koronaviru zasáhla nejvíce v celé Evropě. Koronavirem se tam nakazilo přes 300 tisíc lidí, více než 45 tisíc z nich zemřelo.