reklama

Johnson vyzval Brity k hubnutí kvůli boji s koronavirem. Sám shodil 6 kilogramů

Britský předseda vlády Boris Johnson vybídl své spoluobčany, aby „alespoň trochu“ ztratili na váze, a využil svůj vlastní boj s tělesnou hmotností před nakažením koronavirem. Johnsonova vláda toto pondělí spustila kampaň nazvanou Lepší zdraví, která má zneškodnit „časovanou bombu obezity“, a to i zákazem reklamy na nezdravou stravu.

reklama

„Vždycky jsem chtěl zhubnout navěky a stejně jako mnoho dalších bojuji se svou váhou, která stoupá a klesá. Ale protože jsem se zotavil z koronaviru, neustále si zlepšuji kondici,“ tvrdí ministerský předseda ve videoklipu na Twitteru.

S využitím někdejší jednotky pro hmotnost poznamenal, že shodil alespoň jeden kámen (asi 6,35 kilogramu) od dob, kdy po nákaze zápolil o život, a to i vinou své tloušťky. „Když jsem byl na jednotce intenzivní péče, když jsem byl opravdu nemocný, měl jsem nadváhu – byl jsem příliš tlustý,“ řekl. Dodal, že doufá, že nová kampaň nebude ani příliš despotická, ani nebude lidi rozmazlovat.

O obezitě se hovoří, pokud hodnota BMI (Body Mass Index), která se vypočítává z hmotnosti a výšky, překročí u daného jedince 30. Obezita je považována za jeden z faktorů, které mohou vést ke komplikacím při nákaze koronavirem.

K tématu

Britové by měli jíst méně, aby zhubli, protože jsou obézní, a to zvyšuje riziko úmrtí na nemoc COVID-19, způsobovanou koronavirem, burcovala krajany náměstkyně ministra zdravotnictví Helen Whatelyová. Varovala, že lidé s BMI nad 40 čelí dvojnásobnému riziku úmrtí, pokud onemocní.

Každý třetí Brit je obézní

Johnson už minulý měsíc prohlásil, že Britové jsou druzí nejtlustší v Evropě, po obyvatelích Malty, což znamená drahou zátěž pro zdravotnictví. S obezitou ve své zemi hodlá bojovat, aby byla lépe připravená na možné budoucí zdravotní krize.

Johnson skončil v dubnu v nemocnici po nákaze koronavirem. Kvůli těžkému průběhu nemoci dokonce strávil několik dnů na jednotce intenzivní péče. Od propuštění z nemocnice si prý nedává jídla z rychlých občerstvení.

Skoro každý třetí dospělý obyvatel Británie je obézní, uvedla před časem agentura Reuters. V Česku podle údajů z roku 2016 bylo obézních 19,3 procenta lidí. Británii pandemie koronaviru zasáhla nejvíce v celé Evropě. Koronavirem se tam nakazilo přes 300 tisíc lidí, více než 45 tisíc z nich zemřelo.

Další hlavní zprávy

reklama
Čeští odmítači koronaviru. Opatřením nevěří celebrity, lékaři ani tisíce občanů
Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama