V Izraeli našli při archeologických vykopávkách téměř nedotčené slepičí vejce staré tisíc let. Ve výkopu někdejší odpadní jímky v dnešním městě Javne se našly i tři figurky vyřezané z kostí. Informovala o tom izraelská agentura pro staré památky.
Vykopávky souvisí s plánovanou výstavbou nového osídlení. Zaměřeny jsou na obydlí pocházející z byzantského období. IAA ve svém prohlášení, ze kterého citoval web The Times of Israel, napsala, že ji nález křehkého a tak starého vejce šokoval. Původně bylo mezi měkkým obsahem odpadní jímky.
Mohli přežít? Obyvatele Pompejí od záchrany dělily jen minuty, ukazují nové nálezy
Starověcí Římané byli po erupci sopky Vesuv, která v roce 79 našeho letopočtu pohřbila mimo jiné celé město Pompeje, blízko záchraně. Archeologové zjistili, že lodě vyslané vojevůdcem a historikem Pliniem starším zakotvily u pobřežního města Herculaneum, odkud měly tamní obyvatele evakuovat, ale už to nestihly. Potvrzují to nové nálezy na někdejší pláži, kde rozžhavená láva zabila asi 300 čekajících lidí, napsal list The Times.
Archeoložka Alla Nagorská řekla, že „i v dnešní době vejce stěží přečkají dlouhou dobu, i když jsou v supermarketech uložena do kartonových přepravek“. „Je úžasné, když uvážíme, že je tento nález starý tisíc let,“ řekla. Podle ní se vejce dochovalo hlavně proto, že „několik století spočívalo uložené v měkkém odpadu“.
„Objevy vaječných skořápek jsou známy i z ranějších dob, například z jeruzalémského Davidova města, Caesareje nebo Apollonie, ale vzhledem ke křehkosti se celá vejce málokdy dochovala. Při vykopávkách příležitostně nacházíme pštrosí vejce, jež se zachovají díky silnější skořápce,“ sdělila Lee Perryová Galová z IAA.
Vejce nalezené v Javne má podle ní na spodní části malé pukliny, jimiž vytekla většina obsahu. „Zůstalo tam malé množství žloutku, které jsme zachovali k budoucí analýze DNA,“ řekla. V blízkosti vejce byly také tři panenky z islámského období používané jako hračky a vyřezané z kosti.
Na území dnešního Izraele se podle listu The Jerusalem Post slepice chovají pro vejce a maso 2 300 let. List také napsal, že od 7. století, kdy začalo islámské období, lidé přestávali konzumovat vepřové maso. „Rodiny potřebovaly náhradní zdroj bílkovin, takový, který nevyžadoval chlazení a skladování. Objevili vejce a kuřecí maso,“ vysvětlila Perryová Galová.