CNN Prima News vykopávky

vykopávky

Výpis příspěvků ke štítku „vykopávky“

Na probádání čekal tajuplný rondel ve Vinoři sedm tisíc let: Nikdo netuší, k čemu sloužil

Je starý zhruba sedm tisíc let a nikdo nedokáže s jistotou určit, k čemu přesně sloužil. Řeč je o pravěkém rondelu na okraji Vinoře. Poprvé ho vědci odkryli v osmdesátých letech minulého století, podruhé se k němu vrátili před dvěma lety. Překvapila je především zachovalost dávné stavby, která může leckomu připomenout světoznámý Stonehenge.

Vykopávky Tróje začaly před 150 lety. Jak pátrání po bájném městě probíhalo?

Hledání starověkého města Trója trvalo tisíce let. Dlouho se však nikomu nepodařilo prokázat, že se Homérova sága o trojské válce skutečně odehrála... Až do roku 1871, kdy tehdy devětačtyřicetiletý Heinrich Schliemann objevil ruiny města pod kopcem Hisarlik na severozápadě dnešního Turecka. Vykopávky začaly přesně před 150 lety. Schliemann nebyl zdaleka první, kdo se domníval, že Homérem popisované město se nachází právě tam.

Opravdová Sodoma a Gomora? Starověké město zničil zásah shůry, odhalili vědci

Je pověst o zničení biblických měst Sodoma a Gomora založená na reálné události? Podle vědců možná ano. Mezinárodní tým zkoumal oblast Tall el Hammam v dnešním Jordánsku, kde se ve starověku nacházelo jisté velké město. To ale bylo před několika tisíci lety zničeno. Badatelé nyní odhalili, že následkem zásahu z vesmíru. Na výzkumu se podílel i český odborník Günther Kletetschka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.