Čeho se západní rozvědky obávaly, se stalo. Islámský stát se znovu probudil a při sebevražedných útocích v Kábulu usmrtil desítky lidí. U afghánského letiště ve čtvrtek zřejmě řádila odnož této teroristické organizace s přídomkem Chorásán. Čím se liší od Tálibánu?
V rámci hierarchie Islámského státu sami sebe označují jako IS-K (Islámský stát Chorásán) či ISIL–KP (Islámský stát Iráku a Levanty – Provincie Chorásán). Patří mezi řady radikálních islamistů, kteří své teroristické operace soustředí na Střední východ. Konkrétně na Afghánistán, Pákistán a Tádžikistán. Termín Chorásán pak označuje historické území, kde se hranice těchto států potkávají.
Ulička smrti. Satelitní snímky ukazují přecpané letiště v Kábulu krátce před explozí
I přes varování tajných služeb, že může v Kábulu dojít k teroristickému útoku, se krátce před explozí tísnily u letiště stovky lidí. Při nejméně dvou útocích v hlavním městě Afghánistánu podle dosavadních zpráv zemřelo přes sto lidí. Satelitní snímky ukazují, jak místo před tragédií vypadalo.
Posledním středem zájmu těchto teroristů se stal afghánský Kábul. „Každý den se znovu obáváme, že IS-K napadne letiště, Američany, stejně jako naše spojence a nevinné civilisty,“ řekl americký prezident Joe Biden po posledním útoku a upozornil, že Tálibán vnímá tyto teroristy jako své nepřátelé.
Islámský stát versus Tálibán. V čem se liší?
Kdekdo by totiž mohl házet Islámský stát a Tálibán do jednoho pytle. Pravda ale je, že se tyto frakce navzájem považují za odpadlíky. Podle webu německé televize Deutsche Welle tálibové krátce před čtvrtečními útoky několik příslušníků IS-K zastřelili a zamezili tak většímu krveprolití.
Islámský stát Chorásán totiž považuje Tálibán za až příliš umírněné hnutí. Radikální teroristé stále nemohou vydýchat, že Tálibán přistoupil na mírovou smlouvu s Američany, čímž legitimizoval přítomnost zahraničních vojsk na Blízkém východě.
IS-K se s Tálibánem rozchází jak při výkladu islámského učení, tak i v šíři územních ambicí. Zatímco Tálibán chce, alespoň prozatím, vládnout islámskému emirátu na území Afghánistánu, Islámský stát požaduje, aby právo šaría zavládlo na celém světě.
Podle červnových dat Organizace spojených národů pobývá na území Afghánistánu zhruba 500 až 1 500 bojovníků IS-K. Frakci mají na seznamu teroriských organizací mezi jinými také Spojené státy či Irák.