reklama

V Kolíně nad Rýnem bude znít svolávání muslimů k modlitbě. Část místních se bouří

Hlasité svolávání věřících. V německém Kolíně nad Rýnem bude pravidelně znít hlas muezzinů. Tamní radnice na znamení úcty a respektu k muslimským spoluobčanům svolila, aby je do mešity svolávali k hromadné modlitbě tak, jak je tomu v islámských zemích zvykem. Zatím se budou muezzinské zpěvy linout městem jednou týdně, a to před páteční polední modlitbou. Zatímco kolínská starostka je svým nápadem nadšená, mnohým obyvatelům se to nelíbí.

reklama

Volání uslyší každý pátek kolem poledne obyvatelé Kolína nad Rýnem. Muezzinův hlas se tu stane součástí běžného života stejně jako zvonění kostelních zvonů. Ostatně k tomu ho přirovnala kolínská primátorka, která tento nápad prosadila. „Je to moc dobrá zpráva pro zdejší muslimy. Radujeme se, protože se tady konečně můžeme cítit jako v naší vlastní zemi,“ řekl kolínský muezzin Tahir Ahmad.

„Pro mě je důležité, abychom tady v Kolíně tu rozmanitost žili, ne jen o ní mluvili nebo zpívali. No a k tomu patří i přijetí odlišných náboženství,“ vysvětlila starostka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová.

Rozporuplné názory

Sami obyvatelé se v názorech na novinku neshodnou. „Jestli to budu muset poslouchat každý pátek celých pět minut, tak za mě tedy ne,“ sdělila jedna z místních. „Super. Dokazuje to, jak je Německo multikulturní,“ dodal další.

Jiní pak poukazují na to, že podobná tolerance rozhodně není oboustranná. „Jestliže muezzin bude v Kolíně svolávat věřící k modlitbě, ztratí naše země část své identity. Každý, kdo to zaměňuje s náboženskou tolerancí, by se měl podívat na to, ve které islámské zemi zvoní pro křesťany kostelní zvony,“ napsal na Twitter bývalý poslanec FDP Gerhard Papke.

„Spousta vlažnějších muslimů o to volání nějak zvlášť nestojí. Říkají, že dneska jsou hodinky, že toto je vynález z doby, kdy hodinky neexistovaly, a že pokud to někdo tlačí, tak hlavně kvůli symbolické hodnotě, a že nad celým městem zazní aspoň jednou týdně – není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok,“ uvedl spisovatel a publicista Marian Kechlibar.

Mešity

Ostatně právě v Kolíně stojí obří mešita, kterou před třemi roky otevíral sám turecký prezident Erdogan a kterou přes islámskou unii de facto řídí a financuje turecká vláda. „Byli několikrát v hledáčku protiteroristické ochrany kvůli tomu, jaké si zvali lidi a jaké tam šířili materiály. A že obsahem toho jejich sdělení nebude zrovna tolerance,“ prozradil Kechlibar.

V Kolíně žije okolo 120 tisíc muslimů, kterým tu slouží celkem 35 mešit. Nového práva na hlasité svolávání věřících chtějí využít všechny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama