Samostatná historie jediné textilní školy svého druhu v Česku končí. Libereckou textilku spolkne konkurenční průmyslovka. Krajští radní v úterý museli své rozhodnutí vysvětlovat na schodech budovy úřadu před rozhořčeným davem více než stovky pedagogů, studentů i jejich rodičů. Ti přišli protestovat ve smutečním, podle nich končí tradice dlouhá 170 let.
Liberecká textilka je poslední v Česku a zřejmě i ve střední Evropě, kde se studenti učí ovládat textilní stroje včetně nejnovějších technologií. Dlouhodobě ale musí bojovat o každého studenta. Naproti tomu gymnázia a všeobecně vzdělávací obory mají výrazný převis poptávky. Krajští radní v Liberci se proto rozhodli situaci řešit. Prázdné třídy v historické budově textilní školy má podle jejich plánů obsadit technické lyceum zřizované konkureční školou.
ČTĚTE TAKÉ: Najít pro syna vhodnou školu je pro nás noční můra, říká maminka autistického chlapce
Plány úředníků chystané v tichosti ale unikly ven a s nimi i kontroverzní návrh na stěhování části studentů do jiné školy. Obor textilnictví by zůstal, budoucí žáci oboru oděvnictví by se učili jinde. Podle vedení školy jsou přitom oba obory úzce provázané. „Dozvěděla jsem se o tom zhruba před dvěma týdny, když za mnou začali chodit studenti, že rodiče něco někde zaslechli. Kontaktovala jsem krajského náměstka pro školství a ten mi plány potvrdil,“ uvedla ředitelka Střední průmyslové školy textilní Jana Kočí.
V úterý ráno zasedla rada kraje, pod okny přitom stáli studenti a učitelé s transparenty. Hejtman Martin Půta s náměstkem pro školství Jiřím Čeřovským za nimi přišli a snažili se vysvětlit motivaci kraje i to, že stále ještě není nic rozhodnuto. „To, že za vámi chodili úředníci z téhle budovy a něco vyprávěli, za to se necítím odpovědný. Škola se to oficiálně dozví až dnes, až schválíme věcný záměr. Pak bude záležet na zastupitelích,“ tvrdil hejtman nespokojenému davu.
Obavy jsou stále na místě
O pár desítek minut později na tiskové konferenci oznámil výsledek. Škola se má sloučit se strojní a elektrotechnickou průmyslovkou, které do názvu přibude název textilní. Studenti se ale stěhovat nebudou, a to ani ti budoucí. Podle hejtmana se nakonec i se žáky chystaného technického lycea vejdou pod jednu střechu. „Absolvoval jsem řadu schůzek s lidmi z oboru, od zaměstnavatelů až po zástupce liberecké Technické univerzity. Vzali jsme na vědomí obavy o obor oděvnictví a po diskusi, která trvala zhruba hodinu a půl, jsme se rozhodli nechat oba obory v původní budově,“ uvedl hejtman.
Obavy o budoucnost textilních oborů tím ale úplně nerozptýlil. „To samé se stalo v Jilemnici. Tam byla také textilní škola. Sloučili ji se sportovním gymnáziem a textilní obor po pár letech zanikl,“ připomíná Oldřich Haas, který na liberecké textilce učí už desítky let.