Ukrajinci odhalili slabinu moderního ruského tanku, video zachytilo katastrofickou explozi

Už od začátku války ničí americké řízené střely Javelin v rukách ukrajinských vojáků pancíře ruských tanků.

Ukrajinské armádě v Charkovské oblasti se povedlo zničit další ruský tank T-90. Na obrněné vozidlo shodil bombu bezpilotní letoun, krátce na to uvnitř stroje vzplála munice, což vedlo k mohutné explozi. Je zřejmé, že z tanku nezbylo doslova nic. Záběry výbuchu se šíří sociálními sítěmi. Pravost videa je v době válečného konfliktu nemožné nezávisle ověřit.

K útoku, který provedl bezpilotní letoun ukrajinské armády, mělo dojít v Charkovské oblasti, pravděpodobně v blízkosti Izjumu. „Katastrofální výbuch ruského tanku T-90 kvůli vzplanutí munice uvnitř stroje,“ komentovala explozi stránka Ukraine Weapons Tracker, která se dlouhodobě věnuje bojům na východní i jižní frontě.

Zpráv o zničených nebo ukořistěných ruských tancích T-90 ukrajinskou armádou v posledních týdnech přibývá. Moderního obrněnce stojícího miliony dolarů Rusko v první fázi invaze nasazovalo spíš výjimečně, k přehodnocení situace ho bezpochyby donutil až překvapivě tvrdý ukrajinský odpor.

Detonace munice uvnitř tanků je problém, který Rusy během války s Ukrajinou dlouhodobě trápí. Ještě častěji než tank T-90 na tuto slabinu trpí starší typ T-72. Častým úkazem války jsou tak snímky odpálené dělové věže tanku, která se v řadě případů povaluje desítky metrů od zbytku vraku.

Může za to konstrukční chyba, konkrétně fakt, že ruské tanky skladují až 40 střel v zásobníku hned pod dělovou věží, což je činí extrémně zranitelnými. I nepřímý zásah totiž může způsobit vzplanutí veškeré munice uvnitř stroje, což celou věž obvykle vystřelí několik metrů do vzduchu.

Tuto šanci navíc výrazně umocňují moderní protitankové řízené střely, které Ukrajině posílají západní země. Například americký Javelin je nastavený tak, aby raketa z něj vypálená zasáhla přímo vršek tanku.

Tagy: