Počet nových případů covidu v neděli klesl. Bylo jich o polovinu méně než před týdnem

Aktuální covidová statistika

V neděli přibylo v Česku 2 011 potvrzených případů nemoci COVID-19, což je skoro o polovinu nižší nárůst než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. O vánočních svátcích ale také výrazně klesl počet prováděných testů. Oproti předchozí neděli ubylo testovaných o 37 procent.

Šíření covidu zpomaluje zhruba od konce listopadu, kdy se denní počty nově nakažených dostaly až na skoro 28 000, což byl nejvyšší nárůst za celou dobu epidemie. Už asi tři týdny klesá také počet nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na každých 100 000 obyvatel, tedy tzv. incidenční číslo. Ke dnešku se snížilo z nedělních 396 na 379. Incidenční číslo pokleslo v naprosté většině regionů. Nejvyšší zůstává s 454 případy v Libereckém kraji a nejnižší s 206 případy v Karlovarském kraji.

Rovněž asi tři týdny klesá množství hospitalizovaných. V neděli jich bylo 2 943, asi o dvě pětiny méně než před týdnem. V těžkém stavu bylo 660 z nich. V sobotu se počet hospitalizovaných dostal na 2 935, což bylo nejméně od 6. listopadu. Také úmrtí lidí s covidem vytrvale ubývá. V první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem, zatímco v posledních dnech se počty zemřelých dostaly až pod 50.

O Vánocích poklesly počty testovaných, ale i navzdory tomu se snižovaly podíly pozitivně testovaných na celkovém počtu prováděných testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, klesl podíl pozitivních z 5,43 % za předchozí neděli na 4,45 %.

U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil z 12,59 % na 11,98 %. Pouze podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se oproti předchozí neděli zvýšil, a to z 16,58 na 20,4 %.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března bylo zaznamenáno asi 2,45 milionu případů nákazy a zemřelo 35 805 lidí s covidem. Už rok se v Česku proti covidu očkuje. Vakcinace začala loni 27. prosince a podáno bylo od té doby zhruba 15,2 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je přes 6,6 milionu lidí. V neděli bylo vakcinováno pouze 1 134 lidí, což je několikanásobně méně než o běžném víkendovém dni. Během vánočních svátků ale počty očkovaných výrazně klesly. Třeba 25. prosince dostalo vakcínu podle údajů ministerstva jen 18 lidí.

Tagy: