Do národního superpočítačového centra IT4Innovations při VŠB-Technické univerzitě Ostrava se už navážejí komponenty prvního kvantového počítače v Česku. Jednou z hlavních částí je kryostat, v němž bude umístěn čip, který se bude chladit na teplotu deset milikelvinů (minus 273,14 stupně Celsia), tedy na teplotu podobnou té ve vesmíru. Počítač bude spuštěn nejpozději v září. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí IT4Innovations Zuzana Červenková.
Počítač za zhruba 125 milionů korun dostal jméno VLQ. „Bude založený na supravodivých qubitech a nabídne unikátní hvězdicovou topologii,“ uvedla Červenková. Touto technologií se podle ní bude VLQ lišit od konkurenčních strojů, protože minimalizuje počet takzvaných swap operací, což umožní provádění velmi složitých kvantových algoritmů.
DÁLE ČTĚTE: Pomozte, prosí zoufalý vědec ze základny v Antarktidě. Kolega napadl šéfa, hrozí mu smrtí
Pro počítač byla upravena jedna z místností v blízkosti datového sálu. „Na rozdíl od superpočítačů – například superpočítače Karolina, který zabírá 35 metrů čtverečních – jsou požadavky na plochu pro kvantový počítač opravdu malé. Plocha o velikosti pouhých čtyř metrů čtverečních je určena pro samotný kvantový počítač a dalších přibližně 20 metrů čtverečních pro podpůrné technologie,“ uvedla Červenková.
Kryostat je jednou z nejvýznamnějších a technologicky nejnáročnějších součástí. Je to klíčové zařízení pro fungování kvantových technologií. Je velmi podobné lustru, váží 300 kilogramů a má čtyři patra, přičemž v každém z nich je jiná teplota.
Delikátní zchlazování
„Pro spodní dvě patra, ve kterých bude umístěn samotný čip, bylo nutné smíchat dva izotopy helia, aby byla dosažena finální teplota deset milikelvinů. Zchlazování na požadovanou teplotu rovnou té ve vesmíru trvalo tři dny,“ uvedla vedoucí Oddělení bezpečnosti, provozu a správy budovy IT4Innovations Helena Starková o dosahování teploty blízké absolutní nule.
Samotný kvantový čip je velmi titěrný. „V dohledné době bude nainstalován testovací čip, který bude později nahrazen finální verzí čipu,“ uvedl ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations a zároveň koordinátor konsorcia LUMI-Q Branislav Jansík.
Dodavatelem kvantového počítače je finská společnost IQM Quantum Computers. Polovinu nákladů zaplatí společný evropský podnik pro vysoce výkonné počítání EuroHPC JU, druhou polovinu pokryje evropské konsorcium LUMI-Q, do nějž jsou zapojeny Česko, Belgie, Dánsko, Finsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko a Švédsko. Právě zaměstnanci institucí tvořících LUMI-Q mohli navrhnout jména, z nichž se název počítače vybíral.
Kvantový „vlk“
Červenková uvedla, že jméno VLQ je možné číst jako vlk, kterého má ve znaku jeden z nejvýkonnějších evropských superpočítačů, finský LUMI. Z konsorcia LUMI vychází LUMI-Q, které bude VLQ provozovat. „Zkratka VLQ má však i své vysvětlení: V = VŠB-Technická univerzita Ostrava, kde bude kvantový počítač umístěn, L = konsorcium LUMI-Q, ale také odkaz ke konsorciu LUMI, Q = Quantum Computing,“ uvedla Červenková.
VLQ bude dostupný pro výzkumné instituce, univerzity, průmyslové firmy i veřejný sektor. „Kvantové počítače mají revoluční potenciál přinést zcela nový přístup k výpočtům a řešení výpočetně extrémně složitých problémů,“ uvedl vedoucí Laboratoře kvantových výpočtů IT4Innovations Marek Lampart.
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je výzkumným, vývojovým a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC), datových analýz (HPDA), kvantového počítání (QC) a umělé inteligence (AI) a jejich využití v dalších vědeckých, průmyslových i společenských oborech. Od roku 2013 provozuje nejvýkonnější superpočítačové systémy v Česku. Poskytuje je jak českým, tak zahraničním výzkumným týmům z akademické i soukromé sféry.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: „Muskova mlhovina“ zaskočila lidi i v Česku. Za zvláštním útvarem stojí tajná mise