V Praze přibylo od úterního podvečera 88 potvrzených případů nemoci COVID-19. Je to nejvyšší nárůst od 28. července, kdy hygienici v metropoli zaznamenali rekordních 101 nových případů. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo novým koronavirem 3 751 lidí, z nichž 2 683 už se uzdravilo a 105 zemřelo.
Nejvíce nakažených v hlavním městě, téměř 900, je ve věku od 20 do 29 let. Následuje věková skupina 30 až 39 let se 719 nakaženými. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila na svém webu Pražská hygienická stanice.
Nejvíce nemocných je dlouhodobě v městském obvodu Praha 4. Při zohlednění lidnatosti ale vede žebříček Praha 1, kde na 100 000 obyvatel připadá přes 420 případů.
Český semafor: Všechny okresy jsou bez rizika komunitního přenosu koronaviru
Riziko komunitního přenosu koronaviru nyní nehrozí v žádném z českých okresů. Vyplývá to z aktualizované mapy stupňů pohotovosti podle míry rizika nákazy nemocí COVID-19, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví. Koronavirová mapa ČR je převážně bílá, zeleně jsou vyznačeny jen Praha a Frýdek-Místek kvůli výskytu lokálních ohnisek. Počty nakažených nicméně neustále rostou, nyní je pozitivních případů rekordních 5 180.
Praha v současnosti patří mezi jediné dva regiony uvedené v takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví jako oblasti se zvýšeným rizikem nákazy koronavirem. Na mapě zveřejněné ministerstvem v pondělí jsou město Praha a okres Frýdek-Místek označeny zelenou barvou, tedy prvním stupněm ze tří, který značí výskyt nákazy bez přenosu nemoci v komunitě.
Ostatní regiony Česka jsou bílé, tedy s nulovým, či zanedbatelným rizikem. Vyšší stupně rizika, tedy oranžový a červený, se v Česku zatím neobjevily.
Čísla pražských hygieniků se liší od údajů ministerstva zdravotnictví. Podle něj bylo v Praze od března ke dnešku prokázáno 4 086 případů nákazy. Čísla hygienické stanice nezahrnují případy, které zjistí jiné laboratoře a hygienici je zatím neověřili.