reklama

V Praze se sejde demonstrace za svobodu Běloruska, na Facebooku má akce podporu tisíců lidí

Lidé se na sociální síti svolávají do Prahy k demonstraci za svobodné Bělorusko. Akci nazvanou Svobodné Bělorusko 2020 organizátoři vyhlásili na Facebooku a už nyní účast potvrdilo více než 1 600 lidí. Další tisíce jich vyjadřují zájem. Demonstrující se mají sejít v neděli v 18:00 na Staroměstském náměstí.

reklama

„Hlavní požadavek na pomoc Bělorusku stále směřuje k naší vládě i Evropské unii: rychlé jednání na co nejvyšší úrovni (např. mimořádný summit) proti násilí a zfalšováným volbám. Zásadní by mělo být také důrazné varování ruského režimu před možnými násilnými akcemi na běloruském území,“ definují organizátoři na Facebooku to, čeho chtějí dosáhnout.

AKTUALIZACE: hlavní požadavek na pomoc Bělorusku stále směřuje k naší vládě i Evropské unii: rychlé jednání na co...

Posted by Michal Majzner on Tuesday, August 11, 2020

Níže v pozvánce pak uvádějí, že chtějí, aby státy Evropské unie mnohem více vnímaly naléhavost situace vzhledem k narůstajícím obětem represí, vzhledem ke zmizelým, zraněným a zabitým v Bělorusku. Chceme rychlý a rozhodný postup s použitím cílených sankcí a dalších nástrojů.

Evropská Unie už chystá nové sankce

Pár dní od vyhlášení akce na Facebooku už má odezvu od tisíců lidí. Přes 1 600 jich potvrdilo účast, dalších více než 8 000 vyjádřilo zájem o demonstraci.

Ministři zahraničí Evropské unie se v pátek na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že sedmadvacítka uvalí nové sankce na běloruské představitele. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) sdělil, že se má nyní začít s přípravou jmenného seznamu osob, kterých se sankce budou týkat. Evropská komise podle něj také dostala pokyn, aby zvýšila podporu pro běloruskou občanskou společnost.

Rada jednoznačně odsoudila násilí proti běloruské veřejnosti

„Rada jednoznačně odsoudila násilí proti běloruské veřejnosti, shodla se na zahájení přípravy sankčních opatření,“ uvedl Petříček s tím, že jde o potrestání lidí odpovědných za násilí, ale také těch představitelů Lukašenkova režimu, kteří se podíleli na falšování volebních výsledků.

Největší podpora pro uvalení sankcí zazněla od šéfů diplomacií Německa, Švédska a Rakouska, ale i od ministrů z Polska, Dánska a Česka. Ti však také vyzvali k tomu, aby se unie podílela na zprostředkování dialogu mezi prezidentem Alexandrem Lukašenkem a opozicí, napsala agentura Reuters.

Tagy:

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama