reklama

V Praze se sejde demonstrace za svobodu Běloruska, na Facebooku má akce podporu tisíců lidí

Pozvánka na facebookovém profilu jedné z organizátorek (zdroj: facebook/Ksienia Biazrukaja)
Foto: Facebook.com

Lidé se na sociální síti svolávají do Prahy k demonstraci za svobodné Bělorusko. Akci nazvanou Svobodné Bělorusko 2020 organizátoři vyhlásili na Facebooku a už nyní účast potvrdilo více než 1 600 lidí. Další tisíce jich vyjadřují zájem. Demonstrující se mají sejít v neděli v 18:00 na Staroměstském náměstí.

reklama

„Hlavní požadavek na pomoc Bělorusku stále směřuje k naší vládě i Evropské unii: rychlé jednání na co nejvyšší úrovni (např. mimořádný summit) proti násilí a zfalšováným volbám. Zásadní by mělo být také důrazné varování ruského režimu před možnými násilnými akcemi na běloruském území,“ definují organizátoři na Facebooku to, čeho chtějí dosáhnout.

Níže v pozvánce pak uvádějí, že chtějí, aby státy Evropské unie mnohem více vnímaly naléhavost situace vzhledem k narůstajícím obětem represí, vzhledem ke zmizelým, zraněným a zabitým v Bělorusku. Chceme rychlý a rozhodný postup s použitím cílených sankcí a dalších nástrojů.

Evropská Unie už chystá nové sankce

Pár dní od vyhlášení akce na Facebooku už má odezvu od tisíců lidí. Přes 1 600 jich potvrdilo účast, dalších více než 8 000 vyjádřilo zájem o demonstraci.

Ministři zahraničí Evropské unie se v pátek na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že sedmadvacítka uvalí nové sankce na běloruské představitele. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) sdělil, že se má nyní začít s přípravou jmenného seznamu osob, kterých se sankce budou týkat. Evropská komise podle něj také dostala pokyn, aby zvýšila podporu pro běloruskou občanskou společnost.

Rada jednoznačně odsoudila násilí proti běloruské veřejnosti

„Rada jednoznačně odsoudila násilí proti běloruské veřejnosti, shodla se na zahájení přípravy sankčních opatření,“ uvedl Petříček s tím, že jde o potrestání lidí odpovědných za násilí, ale také těch představitelů Lukašenkova režimu, kteří se podíleli na falšování volebních výsledků.

Největší podpora pro uvalení sankcí zazněla od šéfů diplomacií Německa, Švédska a Rakouska, ale i od ministrů z Polska, Dánska a Česka. Ti však také vyzvali k tomu, aby se unie podílela na zprostředkování dialogu mezi prezidentem Alexandrem Lukašenkem a opozicí, napsala agentura Reuters.

K tématu

Tagy: demonstrace Bělorusko Staroměstské náměstí Alexandr Lukašenko Tomáš Petříček Praha
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama