Letošní říjen bude teplotně průměrný až mírně nadprůměrný. Ani srážkově by neměl příliš vybočovat z dlouhodobého průměru. Méně pršet bude příští týden a poté na přelomu října a listopadu. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou v pátek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
S pokračujícím podzimem budou teploty postupně klesat, ale většinou se budou pohybovat blízko rozhraní běžných nebo mírně nadprůměrných hodnot. „V porovnání s dlouhodobým průměrem bude s největší pravděpodobností nejteplejším druhý předpovědní týden (od 12. října),“ uvedli meteorologové.
Sobotní počasí jako na houpačce. Teploty kolem třiceti a vítr o síle vichřice
V Česku bude od soboty do nedělního rána foukat silný vítr. Nárazy větru mohou dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na severu na horách až 110 kilometrů za hodinu. Vítr se začne zvedat v noci na sobotu a ustat by měl v neděli ráno. Silný vítr se čeká v celé zemi s výjimkou západu Čech a Prahy. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav.
Dlouhodobá průměrná teplota mezi 5. říjnem a 1. listopadem je v Česku 7,5 stupně Celsia. Nejteplejší byl rok 2000, kdy průměrná teplota v tomto období dosáhla 10,4 stupně Celsia. Naopak v roce 1997 klesla na 4,2 stupně.
„Relativně nejméně srážek očekáváme v prvním a čtvrtém předpovědním týdnu, o něco více ve druhém a třetím týdnu (období 12. až 25.10.), ale i tak v rámci běžných srážkových úhrnů pro danou roční dobu,“ dodali meteorologové. Průměrný úhrn srážek ve sledovaném období je v Česku 36 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 %, u srážek kolem 65 %. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.