Každý den padají směrem k Zemi miliony kosmických těles. Většina z nich však ani neprojde atmosférou. Vědci nyní objevili důvěryhodné prameny, ze kterých vyplývá, že jedinkrát v historii meteorit usmrtil člověka. Stalo se tak v roce 1888 v oblasti dnešního Iráku.
Pravděpodobnost, že člověka zasáhne meteorit, kometa nebo jiné kosmické těleso, je zhruba 1 : 1 600 000. Vyplývá to z výzkumu amerického profesora Stephena A. Nelsona z tulanské univerzity, kterou zveřejnil web National Geographic. Naproti tomu pravděpodobnost zásahu bleskem je 1 : 135 000, pravděpodobnost autonehody pak 1 : 90.
Historici dosud evidovali jen několik případů, kdy meteorit dopadl poblíž lidských obydlí a někoho zranil. Jeden takový incident, který byl až donedávna považovaný za historicky nejstarší, se stal v roce 1954. V listopadu toho roku sletěl meteorit na město Sylacauga v americkém státě Alabama. Kosmické těleso prorazilo strop farmářského domu a vážně poranilo paní Ann Hodgesovou, která právě odpočívala na pohovce.
Žena se později s městem za velkého zájmu médií soudila o vlastnictví kosmického tělesa. Nakonec meteorit skončil v místním muzeu.
Až doposud se historici domnívali, že žádný meteorit, který během dějin dopadl na Zemi, člověka nezabil. Dosavadní domněnky ale nyní vyvrátil výzkum trojice vědců (dva Turci a jeden Američan), kteří bádali v Turecku.
Tragický unikát
Byl 22. srpen roku 1888. Kolem půl deváté večer oblohou prolétla „ohnivá koule“. Na vesnici Sulaymaniyah v Osmanské říši posléze „jako déšť“ napadaly kusy meteoritu. Fragmenty kosmického tělesa zabily jednoho muže a druhého člověka omráčily. Vědci se o této skutečnosti dočetli ve třech písemnostech v tureckých vládních archivech.
„Díky tomu, že jsou tyto dokumenty součástí oficiálních vládních zdrojů a psaly je místní autority, nepochybujeme o jejich pravosti,“ uvedli badatelé podle deníku Independent. Jde o „první důkaz o události, při které meteorit zasáhl a usmrtil člověka“.
„Je nemožné zjistit přesnou rychlost, velikost a místo dopadu meteoritu. Na základě svědectví lidí z blízkých vesnic vědci věří, že se meteorit roztříštil nad kopcem ve vesnici Sulaymaniyah,“ uvedl portál Science Alert.
Popsaný incident tak zřejmě vystřídá nehodu v Alabamě na pozici nejstarší ověřené události, při které meteorit zasáhl lidskou bytost.
Trojice vědců ve své práci zmínila také incident z února roku 2019, kdy po „neznámém“ výbuchu zemřel v Indii řidič autobusu. Někteří lidé se tehdy domnívali, že muže zabil právě meteorit. Tezi však vyvrátil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), podle kterého neměl výbuch spojitost s jakýmkoli kosmickým tělesem.