Výročí srpnové invaze
Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher pobouřil část veřejnosti připomenutím, že nás v roce 1968 neobsazovali pouze Rusové, ale také třeba Ukrajinci, Poláci či Maďaři. Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského se jedná o snahu přepsat dějiny a Nacher se svým výrokem připojuje do společnosti komunistů či prokremelských kolaborantů. Publicistka se obává, že se bude jednou podobně relativizovat i vina Kremlu na současném konfliktu na Ukrajině.
Kandidátovi na pražského primátora se totiž nelíbilo, jak během vzpomínek na okupaci roku 1968 přirovnávali lidé situaci k únorové ruské invazi na Ukrajinu.
„V 1968 tu byla vojska Varšavské smlouvy, ne jen Rusové, ale třeba i Ukrajinci, když už jsme u toho. Tohle upravování minulosti je šílené. Ještě chybí, že nás v 1945 osvobodili jen Ukrajinci,“ napsal Nacher na Twitteru v reakci na Tomáše Zdechovského. Europoslanec KDU-ČSL sdílel v neděli jako řada jeho kolegů komentáře k 21. 8. 1968.
V 1968 tu byla vojska Varšavské smlouvy, ne jen Rusové, ale třeba i Ukrajinci, když už jsme u toho. Tohle upravování minulosti je šílené 😳. Ještě chybí, že nás v 1945 osvobodili jen Ukrajinci…🤦♂️ https://t.co/k54Fi5NAhv
— Patrik Nacher (@PatrikNacher) August 21, 2022
Nacherovu poznámku si ale Zdechovský nenechal líbit. Uvedl výčet těch, kteří podle něj ruskou roli na invazi 1968 znevažují. „Kdo tvrdí, že za invazí do Československa v roce 1968 stojí Ukrajinci: Patrik Nacher a někteří členové ANO2011, komunisti, SPD, Trikolora, neofašisté a prokremelští kolaboranti. Rusko je agresor! Dějiny nezměníte,“ napsal.
Kdo tvrdí, že za invazí do Československa v roce 1968 stojí Ukrajinci
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) August 21, 2022
🤬 Patrik Nacher a někteří členové ANO2011
🤬 komunisti
🤬 SPD
🤬 Trikolora
🤬 neofašisté
🤬 prokremelští kolaboranti
Rusko je agresor! Dějiny nezměníte. pic.twitter.com/GSgTh3zHni
Za tuto reakci však žádal Nacher od Zdechovského omluvu. „Proč lžeš, ukaž mi, kde píšu, že za invazí 1968 stojí Ukrajinci, nebo se mi omluv? V reakci na tvoji zkratku jsem napsal, že součástí armády Varšavské smlouvy byli i Ukrajinci, což je pravda, ale absolutně to neodpovídá tomu, co jsi právě napsal,“ napsal v odpovědi na Twitteru.
Na diskusi reagoval také například bývalý komunistický poslanec Jiří Dolejš. „Pokud někdo tvrdí, že rok 1968 bylo dílo Ukrajiny, tak je zmatenec. KSČM jako celek odsoudila invazi, a to jako projev hegemonie antireformního Kremlu, mráz nepřicházel z Kyjeva. To je proste hovadina,“ nešetřil Nachera na Twitteru komunista. Nacher však nenapsal, že invaze byla „dílem Ukrajiny“, ale že součástí vojsk byli i Ukrajinci – stejně jako další národy zemí Varšavské smlouvy.
Vyjádřil se také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který byl rovněž Nacherem kritizován, že naopak zveličoval roli Ukrajinců při osvobozování Prahy v roce 1945. „Invaze vojsk do Československa vzešla z vůle Kremlu. Země sovětského bloku si nemohly vybírat. Invaze na Ukrajinu je také z vůle Kremlu a vy Putinovi děláte v dnešní pamětní den užitečnou službu. Bohužel,“ napsal.
Invaze vojsk do Československa vzešla z vůle Kremlu. Země sovětského bloku si nemohly vybírat. Invaze na Ukrajinu je také z vůle Kremlu a vy Putinovi děláte v dnešní pamětní den užitečnou službu. Bohužel. https://t.co/UQvIlWTtaj
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) August 21, 2022
Kdo útočí na Ukrajinu
Celou debatu politiků okomentovala také publicistka Lucie Sulovská, která se obává, že podobným způsobem bude možné v budoucnu relativizovat také agresi Kremlu na Ukrajině. „Už to za pár let vidím. Nejednalo se o žádnou ruskou invazi na Ukrajinu. Sergej Lavrov byl Armén jménem Kalantaryan, takže se jednalo o arménskou invazi na Ukrajinu. Sice se považuje výhradně za Rusa, byl vychován ruskou babičkou a dědečkem z matčiny strany a svého otce nenáviděl, protože ho (stejně jako matka) opustil, ale to je jedno,“ napsala na Facebooku.
Podobným způsobem pokračovala také u ostatních představitelů ruské vlády. „Sergej Šojgu je Tuvan a šéfuje armádě, takže se jednalo o mongolský vpád na Ukrajinu. On sám je sice zcela oddaný myšlence ruského imperialismu a časy carské rozpínavosti označuje za velké okamžiky Ruska (bolševické Rusko naopak rád nemá), ale to je jedno, kolik Rusů se asi jmenuje Kužuget? A staví Buddhy, bydlí v pagodě a na zahradě má jurtu, copak by něco takového dělal normální etnický Rus?“ ptala se Sulovská s nadsázkou.
„V neposlední řadě se podívejte na tu armádu. Je to samý Burjat a Dagestánec. Dokonce muslimský Dagestánec šéfuje uskupení Východ, asi vojensky nejdůležitějšímu. Takže je to burjatsko-dagestánská invaze na Ukrajinu. Je strašné, jak jsou Rusové v Rusku neustále šikanováni menšinami, které je ženou do imperiálních válek za jakousi arménsko-tuvansko-ukrajinsko-gruzínsko-burjatsko-dagestánskou myšlenku! Hanba jim,“ dodala.