Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.
„Je to vážné zlé. Žiji v Bay area 20 let a tohle jsem ještě neviděl,“ řekl pro Fox News člen místní ochranky obchodu J. C. Hernandez. „Panuje tu naprosté bezpráví. Lidé si jen tak přijdou a nakradou si,“ pokračoval. Za pravdu mu dávají policisté i majitelé ostatních obchodů.
Jen v tomto roce bylo v San Franciscu nahlášeno na 3 500 loupeží. Do mediální známosti se dostala obzvlášť loupež ze začátku tohoto měsíce. Skupina lupičů při ní vtrhla do obchodu s luxusním zbožím Neiman Marcus, rozmlátila pulty a odcizila kabelky za desetitisíce dolarů. Úprk lupičů do připravených automobilů se podařilo pohotovým svědkům natočit. Jednalo se přitom už o druhé vyloupení tohoto obchodu.
Group dashes out of San Francisco Neiman Marcus store after handbag robbery and flee in awaiting getaway cars https://t.co/gAL2VriW78 pic.twitter.com/tpxMYYhLvh
— KTVU (@KTVU) July 6, 2021
„Nemůžu tomu uvěřit. Jsem šokovaná, protože tohle by se přeci nemělo stávat,“ řekla stanici ABC7 nedaleko od vykradeného obchodu Liberia Maldonadová. Se svým manželem do města jednou za týden jezdí na nákup a oběd. „Nežijeme tady, ale velmi rádi sem jezdíme. Bohužel už tu není tak bezpečno jako dříve,“ uvedla a dodala, že neví, zdali budou město navštěvovat i nadále.
Zloděj si přijel do obchodu nakrást na kole
Situace v San Franciscu je natolik tristní, že se některé řetězce rozhodly své obchody raději úplně zavřít. Řetězec lékáren CVS byl nucen kvůli krádežím zavřít v poslední době dvě pobočky. V tiskovém vyjádření označila společnost San Francisco za „epicentrum zločinu“. Podobně se zachoval drogistický řetězec Walgreens, který v posledních pěti letech zavřel z důvodu loupeží 17 poboček.
Jednu z nich se podařilo minulý měsíc natočit na video. Pachatel neváhal vjet do obchodu na kole a naházet zboží do předem připraveného pytle. Zloději ani příliš nevadilo, že si jej u činu natáčela ochranka obchodu. Strážce se sice pokusil pytel lupiči vytrhnout, ale nakonec jej nechal odjet.
This just happened at the @Walgreens on Gough & Fell Streets in San Francisco. #NoConsequences @chesaboudin pic.twitter.com/uSbnTQQk4J
— Lyanne Melendez (@LyanneMelendez) June 14, 2021
Video nadzdvihlo ze židle mnohé místní obyvatele a zároveň ukázalo, s jakými problémy se město v současnosti potýká. „Bohužel se jedná o další příklad bezostyšné krádeže maloobchodu. Jde o přetrvávající problém, se kterým se potýkají obchodníci v San Franciscu,“ uvedl mluvčí drogistického řetězce Walgreens Phil Caruso. Vzhledem k obrovské mediální publicitě, kterou záznam vyvolal, se nakonec podařilo lupiče dopadnout. Jedná se ale spíše o výjimku.
Za normálních okolností by zloděje měla zadržet ochranka obchodu. Kvůli nárůstu krádeží museli ale obchodní společnosti změnit taktiku. Zaměstnanci a ochranka, kteří se pachatele snaží zastavit, podle nich podstupují stále častější rizikové situace. S ohledem na svoji osobní bezpečnost jsou proto instruovány zavolat policii, až zloděj opustí obchod.
Starostka vyzývá k posílení soukromé ostrahy
„Řešením není to, co minulý týden řekla starostka, tedy že by obchodníci měli posílit svoji ochranku,“ uvedla pro CBS5 prezidentka kalifornské asociace maloobchodu Rachel Michelinová. Podle ní to problém nevyřeší, jelikož soukromá ochranka má za úkol zločin zdokumentovat a nahlásit. „Nejsou tam od toho, aby zastavovali krádeže,“ vysvětlila. Žádnému strážci navíc nestojí za to, aby byl kvůli „hrubému“ zásahu vystaven mediální šikaně.
S prohlášením demokratické starostky London Breedové však nesouhlasí ani policie. Podle ní je na vině překvalifikování krádeže z trestného činu na přestupek. Kaliforňané si v referendu před sedmi lety odhlasovali překvalifikování některých trestných činů na přestupky. Krádeže, které nepřesahují 950 dolarů (asi 20 600 korun) jsou tedy řešené jako přestupky.
Policie kritizuje i reformy státního zástupce
„Někteří lidé kalkulují, aby jejich loupež nepřesáhla 950 dolarů, ale byla do výše 949 dolarů,“ řekl na tiskové konferenci šéf sanfranciské policie William Scott. Krádeže do 950 dolarů má podle něj řešit soukromá ochranka, ta se ale bojí zasahovat z důvodu médií i postoje okresního státního zástupce Chase Boudina. Samozvaný „progresivista“ Boudin se ujal funkce v lednu minulého roku a okamžitě začal prosazovat liberální reformy. Zrušil například skládání kaucí za podezřelé, nařídil propuštění mnoha recidivistů a snížil počet vězňů.
Právě snaha o trvalé snížení vězeňské populace se stala terčem kritiky městského policejního sboru. „Boudin dal jasně najevo, že za většinu spáchaných trestných činů v tomto městě bude pravděpodobněji následovat pouze domluva, ale nikoliv cela. Zločinci to vědí, využívají této skutečnosti a my ostatní kvůli tomu trpíme,“ kritizoval kroky Boudina policejní šéf sanfranciských policejních odborů Tony Montoya.
O 739 procent víc vloupání
Kancelář okresního státního zástupce pochybení ale odmítá. Podle nich je na vině neschopnost policie.„Bohužel vzhledem k tomu, že policie zatkne jen tři procenta pachatelů z nahlášených krádeží, nemůžeme nikoho ani stíhat,“ uvedla mluvčí státního zástupce Rachel Marshallová. Boudin současně argumentuje i statistikami, podle nichž se počet loupeží za prvních šest měsíců tohoto roku snížil o devět procent oproti roku předchozímu. To sice přiznal i šéf policie William Scott, jedním dechem ale dodal, že mnoho loupeží už není ani nahlašováno.
Vedle krádeží v maloobchodech trápí San Francisco i razantní růst vloupání do automobilů. Scénář je skoro vždycky stejný, lupiči rozbijí okna vozidla a vyberou z něj, co se dá. V centru San Francisca vzrostl počet vloupání do vozidel oproti minulému roku o 139 procent. V červnu tohoto roku evidovala policie přes dva tisíce násilných vniknutí do automobilů.
V některých turistických zónách vzrostl počet vloupání do automobilů dokonce o 739 procent. Policie si je situace vědoma a přislíbila se na situaci více zaměřit. „Město se znovuotevírá a s tím se vracejí i turisté. Chceme, aby měli jen dobré zkušenosti,“ uvedl pro deník San Francisco Chronicle mluvčí policie Adam Lobsinger.