V Srbsku zřejmě zákaz vycházení nebude, násilné protesty přesto pokračovaly dál

Bělehrad zažil druhou noc násilností.

Středeční násilné střety demonstrantů s policií v centru Bělehradu

Zákaz vycházení v souvislosti s výrazně zhoršenou epidemiologickou situací o nadcházejícím víkendu v Srbsku, ba ani v koronavirovou nákazou nejvíce postiženém Bělehradě, zřejmě vyhlášen nebude. Ve středu to oznámil srbský prezident Alexandar Vučić. Dalším násilným protestům to ale nezabránilo a srbská metropole se už druhý večer po sobě proměnila v bojovou zónu.

Vučić oznámil, že avizovaný zákaz vycházení zřejmě nakonec vyhlášen nebude přesto, že zdravotnické úřady ve středu oznámily 357 nově nakažených koronavirem, tedy výrazně více než předchozí den. K prezidentovu rozhodnutí zřejmě přispěly protesty z úterní noci, kterých se v Bělehradě zúčastnily tisíce lidí, a které se zvrhly v násilné střety s policií.

Jenže ve středu se násilnosti opakovaly. Zprvu poklidný protest se následně změnil v pokus o proniknutí do budovy parlamentu. Dav na policisty útočil kamením a světlicemi, ti odpověděli slzným plynem. Později se střety přesunuly i do okolních ulic v centru Bělehradu, kde demonstranti zapalovali kontejnery a stavěli barikády, informovala agentura AP.

Podle reportérů srbské stanice B92 panoval během večera na některých místech doslova chaos. Do akce se zapojila i policejní obrněná vozidla. Podle oficiálních údajů zranění utrpělo kolem 40 policistů a zhruba dvacítka demonstrantů. Zadrženo bylo 23 lidí. Střety protestujících s policií byly podle srbských médií hlášeny také z druhého největšího města Novi Sad.

Poslední slovo má krizový štáb

Ministr obrany Aleksandar Vulin v reakci na druhou noc násilností prohlásil, že se jedná o pokus zničit srbský stát. „Fašisté a násilníci chtějí převzít moc bez voleb,“ uvedl Vulin pro stanici Pink. Také prezident Vučić označil protesty za „politické“ a spojil je s nadcházejícími rozhovory ohledně normalizace vztahů s Kosovem, které zprostředkovává Evropská unie. Srbští nacionalisté totiž podobné iniciativy striktně odmítají.

Jak to nakonec se zpřísněním opatření proti šíření koronaviru dopadne, zatím není jisté. Ve středu Vučić řekl, že zamýšlený zákaz vycházení z rozhodnutí krizového štábu zřejmě vyhlášen nebude, i když on sám s tím nesouhlasí. Konečné slovo k opatřením, která nakonec budou platit od pátku do pondělí, má mít krizový štáb ve čtvrtek.

Srbsko podle statistik webu Worldometer registruje celkově 17 076 případů nákazy koronavirem, přes 350 nových pacientů přibylo během uplynulých 24 hodin. Úmrtí spojených s onemocněním COVID-19 eviduje Srbsko 341.

Tagy: