V USA si utahují ze Saúdské Arábie. Ulici před ambasádou pojmenovali po Chášukdžím

Radní Washingtonu přejmenovali ulici před ambasádou Saúdské Arábie, ta nyní nese jméno po zavražděném novináři Džamálu Chášukdžím. Krok má významnou symbolickou hodnotu, neboť to byla právě Saúdská Arábie, respektive korunní princ Muhammad bin Salmán, který si podle USA vraždu objednal.

Cesta Džamála Chášukdžího. Tak se nově jmenuje ulice před velvyslanectvím Saúdské Arábie ve Washingtonu. Místní politici přejmenování iniciovali společně s neziskovou organizací Democracy for the Arab World Now (DAWN).

„Společnost nemůže efektivně fungovat bez svobodného a férového tisku. Pojmenováním ulice před královskou ambasádou Saúdské Arábie po Chášukdžím vytváří Washington památník, který nemůže nikdo zakrýt ani potlačit,“ komentoval přejmenování ulice Phil Mendelson, předseda rady města.

Na první pohled může jít jen o uctění památky saúdskoarabského novináře, změna názvu ulice před ambasádou arabské velmoci má ale jasný politický kontext. Spojené státy totiž z vraždy Chášukdžího, ke které došlo před čtyřmi lety v Turecku, viní korunního prince Saúdské Arábie bin Salmána.

Po zmíněném obvinění došlo mezi Washingtonem a Rijádem k ochlazení vztahů, obě země ale nadále pojí strategické vojenské i obchodní partnerství. Do země navíc v půlce července zamíří prezident USA Joe Biden, aby s tamní vládou debatoval o situaci na trhu s komoditami.

Jak Chášukdží zemřel?

Vlivný novinář byl brutálně zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Komando spojované s korunním princem bin Salmánem mělo novináře zabít 2. října 2018, jeho tělo podle tureckých vyšetřovatelů rozřezalo na kusy.

Dědic saúdskoarabského trůnu bin Salmán, který je v současnosti faktickým lídrem země, jakékoli spojování s brutální vraždou odmítá. V souvislosti se zločinem bylo obžalováno přes 20 lidí včetně známých spolupracovníků bin Salmána, z nichž mnozí skončili ve vězení. Původně jim hrozil i trest smrti.

Tagy:
ulice Saúdská Arábie Mohamed bin Salmán USA Džamál Chášukdží přejmenování Washington, D.C.