Koronavirus v Česku
V úterý laboratoře potvrdily nákazu koronavirem u 2 394 lidí, to je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Celkem se nakazilo 53 158 lidí.Čeští vědci dokončili první fázi vývoje vakcíny proti COVID-19. Látka testovaná na hlodavcích je bezpečná a vyvolala imunitní reakci, píší Lidové noviny.
Zhruba polovina lidí se už vyléčila, zemřelých je 531. Aktuálně nakažených je tak téměř 26 500 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Hospitalizováno je ale rekordních 581 pacientů, z toho 115 ve vážném stavu, což je rovněž nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Počty nakažených se v zemi výrazněji zvyšují v posledních zhruba dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty počtu potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu dva tisíce a ve čtvrtek tři tisíce. Tehdy laboratoře zaznamenaly 3 128 pozitivních testů, dosud nejvíce za jeden den. Jen od začátku září přibylo v Česku přes 28 000 potvrzených případů onemocnění COVID-19.
Stoupá také počet hospitalizovaných a zemřelých. Na začátku září bylo s nákazou v nemocnicích asi o 400 lidí méně. Zemřelých s onemocněním COVID-19 přibyla za září více než stovka. V pondělí zemřelo podle statistiky 14 lidí s COVID-19, což je druhý nejvyšší počet úmrtí za jediný den od 8. dubna, kdy zemřelo 15 lidí.
Kvůli zhoršené situaci vláda v pondělí obnovila Ústřední krizový štáb. Jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že za hlavní cíle činnosti tohoto orgánu považuje právě ochranu zranitelných skupin obyvatelstva a zajištění toho, aby nebyl přehlcen zdravotnický systém.
Nejvýrazněji se nákaza šíří v Praze. V hlavním městě hygienici za posledních sedm dní potvrdili téměř 218 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel, následuje Praha-východ se zhruba 202 případy, Praha-západ se 184 případy a Uherskohradišťsko a 183 případy. Na Liberecko připadá v posledním týdnu 177 nakažených na 100 000 obyvatel a na okres Plzeň-město 164 případů.
Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejní další opatření, která mají omezit epidemii nemoci COVID-19. Podle úterního vyjádření ministra Romana Prymuly (za ANO) půjde o povinné uzavření restaurací a barů ve 22:00 a také o omezení sportovních akcí. Zpřísněná opatření mají platit od čtvrtka. Pokud povedou ke snížení klíčových ukazatelů o šíření infekce, budou podle Prymuly po 14 dnech zrušena.
Čeští vědci dokončili první fázi vývoje vakcíny
Na vakcíně spolupracuje Státní zdravotní ústav (SZÚ) s Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM). Další postup při vývoji bude záležet na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. O vývoj a výrobu očkování proti novému typu koronaviru usiluje ve světě řada firem a institucí.
O zahájení vývoje vakcíny proti nemoci COVID-19 informovalo ministerstvo zdravotnictví počátkem května. Oznámení o úspěšném dokončení první etapy předali vědci resortu minulý týden v pátek. „Jedná se o prototyp vakcíny, připravený v pilotním projektu – na hlodavcích. V rámci sledování bezpečný, s imunitní reakcí,“ řekla LN Věra Adámková, přednostka pracoviště preventivní kardiologie IKEM, šéfka výzkumného projektu a poslankyně za hnutí ANO. Dodala, že jde o tazkvanou inaktivovanou vakcínu.
Podle Adámková nejde o finální látku. „Je to prototyp, který je připraven k dalšímu procesu,“ řekla deníku. Případnou další fází vývoje by byla klasická klinická studie látky.
O dalším postupu bude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví, které vývoj vakcíny proti koronaviru vědcům zadalo. „Pan ministr se nyní seznámí se závěry první fáze výzkumu, poté budou předloženy k posouzení expertům z odborné společnosti a až následně bude rozhodnuto o dalším postupu,“ sdělilo LN ministerstvo.
Česko se pokouší vyrobit vlastní vakcínu proti COVID-19, ale finančně se podílí také na vývoji evropské vakcíny. V půlce září tehdejší ministr zdravotnictví Aadam Vojtěch uvedl, že Česká republika přispěje více než 305 miliony korun do evropského fondu, z něhož je financován vývoj a výzkum.
Vakcíny proti viru SARS-CoV-2, který lékaři zaregistrovali poprvé na přelomu roku, nyní vyvíjí a testuje řada zemí včetně Indie, Británie, Ruska a Číny. Ruští vědci počátkem září v odborném časopise Lancet uvedli, že jejich vakcína nazvaná Sputnik V vytvořila po podání v počátečních stadiích testů u všech testovaných protilátky.