V úterý přibylo v Česku 287 případů COVID-19. Je to o 40 víc než před týdnem a čtvrtý nejvyšší počet za prázdniny. Za celý srpen bylo případů o 285 méně než v červenci a asi o 2 400 méně než před rokem. V souvislosti s covidem zemřelo v srpnu 26 lidí, tedy o 12 víc než v červenci, kdy byl počet mrtvých nejnižší za dobu epidemie. Loni v srpnu bylo obětí 45, celkově covidu podlehlo 30 404 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.
Za posledních sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel ČR v průměru 13 nových případů nákazy novým typem koronaviru, stejně jako v úterý. Reprodukční číslo zůstává pět setin nad jednou, což značí zrychlování šíření epidemie. Nejvíce se nemoc v posledních dnech šíří v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 28 nově odhalených případů infekce. Následuje Jihočeský a Karlovarský kraj se 17 případy, dosud byl na druhém místě Středočeský kraj. Nejnižší incidenční číslo má nadále Královéhradecký kraj, na 100 tisíc obyvatel tam připadá za poslední týden pět nových případů.
Ve škole bez testování. Ředitelku sesadili z místa a nastolili přísnější pravidla
Bez testů a bez roušek. Až do prázdnin žáci základní školy Vraný u Slaného nemuseli dodržovat hygienická opatření. Na volném vstupu do školy se domluvila ředitelka s rodiči žáků. Nyní ji vedení obce sesadilo z ředitelské židle, nicméně ve škole zůstává učit.
Laboratoře otestovaly v úterý podle předběžných údajů přes 85 tisíc vzorků na přítomnost koronaviru. O týden dříve bylo testů přes 75 tisíc. Ve středu začíná školní rok spojený s testováním žáků na covid, prvňáci se budou testovat ve čtvrtek. Preventivní testy na COVID-19, které jsou potřeba například při cestování, návštěvě kulturních akcí, restaurací či některých služeb, se budou i nadále hradit ze zdravotního pojištění.
Testování zdarma
Vláda původně chtěla, aby si je od středy museli platit až na výjimky všichni dospělí, chtěla tím motivovat další lidi k očkování. Nakonec rozhodla, že testy budou zatím dál zdarma pro všechny zájemce, a to kvůli nepříznivému vývoji epidemie koronaviru v některých evropských zemích. Od tohoto měsíce se budou také pravidelně testovat neočkovaní zaměstnanci i klienti pobytových sociálních služeb.
Počet hospitalizací lidí s prokázaným covidem zůstává nadále nízký. V úterý bylo v nemocnicích 51 pacientů s covidem, z toho devět v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizací o 17, počet pacientů v těžkém stavu je o tři nižší.
Počet úmrtí, hospitalizací i závažných průběhů onemocnění výrazně snižuje očkování. V úterý zdravotníci podali 22 391 dávek očkování proti covidu, zatímco o týden dříve téměř 40 600.
Počty zemřelých klesají
Od loňského března, kdy se v ČR potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc COVID-19 prokázala u 1 679 476 lidí, přičemž nejhorší situace byla letos v březnu. Celkový počet pozitivních testů dosáhl ve třináctém měsíci epidemie 299 704 a denní průměr se blížil 10 tisícům nakažených. Přes čtvrt milionu nakažených se objevilo ještě loni v říjnu a letos v lednu a únoru. V posledních měsících se počet nakažených snižuje, v dubnu klesl pod 100 tisíc, v květnu pod 30 tisíc a v srpnu činil 5 669, zhruba o 300 méně než v červenci.
Počet lidí, kteří v ČR zemřeli po nákaze koronavirem, dosáhl 30 404, z toho pětina (6 067) připadá na letošní březen, který se tak stal nejhorším měsícem. V březnu často umíralo i 200 lidí denně, poté ale trend výrazně zpomalil. Ještě letos v dubnu zemřelo s covidem 2 570 lidí, v květnu to bylo 666, v červnu 74 lidí, v červenci 12 a v srpnu 26. Vůbec nejhorším dnem byl 3. listopad loňského roku, kdy zemřelo 261 nakažených, následují letošní 15. březen s 237 mrtvými a letošní 8. březen s 236 mrtvými.