V úterý byl v Česku zaznamenán nejvyšší počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 za den od začátku epidemie, zemřelo 220 lidí. Nejvyšší za celou dobu epidemie je nyní podle údajů k úterý také počet hospitalizovaných, kterých je zhruba 8300, z toho 1244 ve vážném stavu.
To, co teď zažíváme, je odraz toho, co se stalo před dvěma týdny. Jestli se situace začne lepšit, neuvidíme to dřív než za 10 až 14 dní.
Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví ale také vyplývá, že nadále pokračuje zpomalování nárůstu počtu nakažených. Za středu přibylo k 18:00 zatím 7 298 potvrzených případů covidu, zhruba o tisícovku méně než minulou středu k večeru.
Počty lidí s koronavirem, kteří skončili v nemocnici, jen za úterý stouply o více než desetinu. Zhruba stejný byl i nárůst počtu pacientů ve vážném stavu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý řekl médiím po schůzi vlády, že počet hospitalizovaných bude v následujících dnech stále stoupat i přes zvolňující se tempo růstu nakažených. „Protože to, co teď zažíváme, je odraz toho, co se stalo před dvěma týdny. Jestli se situace začne lepšit, neuvidíme to dřív než za 10 až 14 dní,“ dodal.
Zásadní informace ohledně nějaké předpovědi, jak to bude dál s očekáváními, návratem do škol nebo s obchody, se dozvíme v pátek.
Počet potvrzených případů v Česku se v úterý zvýšil o 12 088, což bylo zhruba o 3 500 méně než před týdnem, kdy laboratoře odhalily dosud nejvíc nakažených od začátku epidemie. Pokračuje tak zpomalování nárůstu počtu případů z posledních dní. „U nás to zatím vypadá, že ten růst nepokračuje. Zásadní informace ohledně nějaké předpovědi, jak to bude dál s očekáváními, návratem do škol nebo s obchody, se dozvíme v pátek,“ řekl Babiš po jednání s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem.
Se svým bavorským protějškem se Babiš dohodl mimo jiné na případné pomoci při nedostatku míst v nemocnicích. Bavorsko pro případnou žádost z Česka rezervuje stovku lůžek. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nadále platí i nabídka Saska, že případně přijme české pacienty s koronavirem ve vážném stavu. V pondělí by také mohla být hotova záložní nemocnice v Brně s 300 lůžky. Připravena už je záložní nemocnice s 500 lůžky v pražských Letňanech.
Český premiér jednal s bavorským ministerským předsedou @Markus_Soeder. „Bavorsko zvládá druhou vlnu pandemie velmi dobře a naší společnou prioritou je ponechání otevřených hranic a udržení přeshraničních ekonomických aktivit,“ dodal @AndrejBabis → https://t.co/72muQ0UmeM pic.twitter.com/hDWhX6XLnO
— Úřad vlády ČR (@strakovka) November 4, 2020
Situace v některých českých nemocnicích je kvůli epidemii napjatá. Krajská nemocnice v Karviné kvůli nedostatku personálu zavřela v pondělí internu a nepřijímá nové pacienty od záchranné služby. Podle mluvčí nemocnice Věry Murínové je ze 750 kmenových zaměstnanců nemocných asi desetina. S péčí o interní pacienty zařízení vypomůže soukromá Karvinská hornická nemocnice. Nemocnice Královéhradeckého kraje, které se také potýkají s úbytkem personálu, se nyní blíží k maximální obsazenosti lůžek pro lidi s covidem-19. Aktuálně jich mají 340, z nichž 83 % bylo dnes dopoledne obsazeno, řekla ČTK mluvčí nemocnic Lucie Chytilová.
Český premiér po jednání s bavorským ministerským předsedou vyloučil úplné uzavření hranic s Německem. I podle Södera by to mělo negativní dopad na ekonomiku obou zemí. Možnosti cestování do řady zemí ale budou omezeny. Od příštího týdne totiž budou na cestovatelském semaforu Česka, který bude nově sladěn s Evropskou unií, téměř všechny evropské země označeny minimálně oranžovou barvou a většina bude červená, oznámil ministr zahraničí. U červených států bude povinný test na covid pro Čechy při cestě zpět do Česka i pro cizince přijíždějící do ČR. Výjimku budou mít lidé cestující za prací či žáci a studenti. České ministerstvo zahraničí ale nedoporučuje cestovat do jiných států, pokud to není nutné. Situace v Evropě se zhoršuje, řekl ministr Petříček.
Nákaza se nevyhýbá ani členům vlády. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dnes uvedla na Twitteru, že se nakazila koronavirem a má bolesti hlavy a rýmu. Stále ale pracuje a vyřizuje veškerou agendu, doplnila ředitelka odboru komunikace ministerstva Veronika Vároši. Pozitivně testován byl také předminulý týden vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), který je stále v domácí izolaci.
V Česku je ode dneška platné nařízení o plošném testování v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb. Odbory a Asociace poskytovatelů sociálních služeb však poukazují na to, že tuto povinnost může zkomplikovat nedostatek zdravotníků v domovech. Nastavení testování by se mohlo ještě případně upravit, pokud by se v praxi objevily potíže, řekla dnes ČTK ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Je ale přesvědčena, že po ustálení bude systém pravidelných testů fungovat.
Problémy mohou být také s nezbytnou výukou žáků na dálku kvůli uzavření škol. Podle České školní inspekce totiž základní školy nedostatečně využívají návody k distanční výuce od ministerstva školství a dalších institucí. Digitální dovednosti učitelů se proti jaru zlepšily, ale značný podíl jich při distančním vzdělávání neomezil obsah učiva, jak jim to ministerstvo doporučilo, uvedla inspekce.
Firmám a podnikatelům, kterým epidemie způsobila ekonomické potíže, má pomoci třeba druhá výzva programu COVID nájemné, k níž ministerstvo průmyslu a obchodu v úterý získalo notifikaci Evropské komise. Od té doby schválilo k proplacení 526 žádostí za 46,2 milionu korun, na program jsou vyčleněny tři miliardy. Finanční správa dnes začala přijímat žádosti o tzv. kompenzační bonus v souvislosti s novými vládními opatřeními. Týká se osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), společníků malých společností s ručením omezeným i osob pracujících na dohodu o provedení práce. V úterý již naopak skončila možnost podání žádosti u programu COVID ubytování. Státní fond podpory investic v něm přijal 5502 žádostí za zhruba 2,5 miliardy. Vláda na program schválila 3,3 miliardy korun.
S covidem zemřelo už přes 4000 lidí, číslo roste až o 200 denně
Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, v poslední době už umírají denně téměř dvě stovky lidí. Letos na jaře přitom trvalo měsíc, než počet mrtvých překročil hranici 200. První stovka zemřelých byla překročena za 17 dní od prvního úmrtí a 18. května dosáhl počet mrtvých hranice 300, tedy za osm týdnů od prvního úmrtí.
Dalších 100 lidí nakažených covidem-19 zemřelo během následujících téměř 14 týdnů, 400 úmrtí uvádí ministerstvo k 16. srpnu, 500 úmrtí bylo hlášeno měsíc poté (17. září). Pak ale počty zemřelých přibývaly o stovku v řádu několika dní: hranice 600 mrtvých padla za devět dní (26. září), 700 za dalších pět dní (1. října) a 800 opět za pět dní (6. října).
Dalších 100 mrtvých přibylo za dva dny (8. října), hranice tisíce obětí padla 10. října. O dva dny později jich bylo přes 1100, po dvou dnech byly překonány i hranice 1200 a 1300 mrtvých. Poté se tempo zrychlilo na zhruba 100 úmrtí denně. Hranice 1500 mrtvých padla 18. října. Od 19. října již umírá přes 100 lidí denně. Počet zemřelých s covidem-19 překročil 23. října dvoutisícovou hranici, o tři dny později již bylo více než 2500 mrtvých. V neděli 1. listopadu byla překročena hranice 3500 mrtvých, ke středě 4. listopadu už jich je 4089.