Velká Británie v čele s premiérem Borisem Johnsonem v současnosti hostí prestižní summit G7, na který se do Cornwallu dostavili lídři sedmi ekonomicky nejvyspělejších států světa. Mezi hlavní témata mítinku patří boj s pandemií, vývoj vakcín, boj s nerovností a klimatickou změnou. Lídři také přednesli ambiciózní myšlenku, že chtějí mít k dispozici očkování proti budoucím nemocem vždy nejpozději do sta dní.
Když farmaceutické společnosti zhruba rok po začátku koronavirové pandemie oznámily, že mají k dispozici očkování proti covidu, mnohým lidem se zdál vývoj takové vakcíny až příliš překotný. Světoví lídři ale chtějí jít v rychlosti vývoje a distribuce očkování ještě mnohem dál.
Na summitu G7, kterého se účastní lídři Velké Británie, USA, Kanady, Francie, Německa, Japonska, Itálie a špičky Evropské unie, se totiž bude schvalovat takzvaná deklarace Carbis Bay, pojmenovaná po zátoce u města Cornwall, kde se summit koná. Obsahem deklarace je seznam konkrétních bodů, na základě kterých chce G7 bojovat s příští potenciální pandemií.
Her Majesty The Queen with @G7 Leaders at the #G7UK @edenproject.
— The Royal Family (@RoyalFamily) June 11, 2021
🇬🇧 🇨🇦 🇫🇷 🇩🇪 🇮🇹 🇯🇵 🇺🇸 🇪🇺 pic.twitter.com/MjcpdTkFIr
Jedním z bodů deklarace je závazek, že lidstvo zkrátí dobu potřebnou na vývoj a licencování vakcín proti příštím a neznámým nemocem na méně než 100 dní. G7 chce mimoto posílit roli Světové zdravotnické organizace (WHO) jakožto globálního moderátora zdravotnických krizí. Informovala o tom BBC.
„Musíme zabránit tomu, aby se pandemie jako tato někdy v budoucnu opakovala. To znamená, že je zapotřebí se poučit z předchozích 18 měsíců a příště to udělat úplně jinak,“ pronesl na summitu G7 premiér Spojeného království Johnson, jehož země mítink lídrů hostí.
Vakcíny pro chudé
Politici se na summitu zabývali také řešením současné doznívající koronavirové krize. Zatímco v USA a Evropě očkování plynule pokračuje, v řadě chudých zemí nemají vakcíny proti covidu k dispozici.
Už před několika dny proto americký prezident Joe Biden oznámil, že chce darovat 500 milionů koronavirových vakcín chudým zemím. K půl miliardě amerických vakcín teď premiér Johnson přidal dalších sto milionů, které chce darovat chudým zemím za Velkou Británii.