Vakcíny proti covidu jsou pro těhotné ženy bezpečné. Zatímco dříve nad očkováním těhotných visel otazník, dnes jsou k dispozici jasné údaje, které ukazují, že pro budoucí matky ani jejich nenarozené děti neexistuje žádné riziko. Naopak očkování žen může být prospěšné i pro jejich budoucí děti. Vzhledem k tomu, že imunita, kterou poskytuje vakcína proti covidu, se přenáší na plod, povede široké rozšíření očkování nakonec ke generaci dětí s vrozenou odolností.
Přestože riziko, které covid pro těhotné ženy a děti představuje, je obecně nízké, studie ukázaly, že ženy, které se nakazí v těhotenství, mají dvakrát až třikrát vyšší pravděpodobnost předčasného porodu. Očkování však toto riziko výrazně snižuje.
Navzdory tomu odborníci tvrdí, že zhruba jedna z pěti těhotných pacientek váhá, zda se nechat vakcínou proti koronaviru očkovat. Jiné studie naznačují, že tento počet je pravděpodobně ještě vyšší – výsledky průzkumu mezi více než tisícovkou těhotných žen ukázaly, že si není jistá nejméně každá třetí. „Většina těhotných žen chápe, že je to důležité, ale některé říkají, že si nejsou jisté, zda chtějí v těhotenství i něco brát,“ vysvětlil podle Daily Mail viceprezident Royal College of Obstetricians and Gynaecologists Pat O'Brien.
Vědci přesto nadále trvají na tom, že neexistují žádné důkazy o jakémkoli vlivu očkovacích látek proti COVID-19.
V listopadu se společnost Pfizer stala první firmou, která oznámila, že je její vakcína účinná proti covidu. Firma však také uvedla, že ještě nebyla testována na těhotných ženách. Podle O'Briena se těhotné ženy u testování vakcín vynechávají zcela běžně. „Těhotné ženy jsou z těchto studií vyloučeny preventivně,“ řekl O'Brien.
První studie vakcíny na zvířatech neprokázaly žádné problémy v souvislosti s těhotenstvím. Začátkem dubna se zveřejnila rozsáhlá studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ta sledovala stav více než 90 tisíc těhotných žen, které dostaly vakcínu. Většina z nich byla ve třetím trimestru. CDC bylo v tu chvíli schopno oznámit, že neexistují žádné obavy o bezpečnost. Od té doby se třeba počet těhotných Američanek, které se nechaly očkovat, zvýšil na více než 105 tisíc.
Každá osmá žena potratí
Nicméně další údaje zveřejněné v rámci této studie vyvolaly nové obavy. Centrum pečlivě sledovalo více než 800 účastnic, z nichž 712 porodilo živé dítě, zatímco 115 žen potratilo. To znamená, že zhruba každá osmá žena, která byla očkována, přišla o dítě. Číslo zní děsivě, ale bohužel se jedná o totožné údaje jako u průměrné frekvence potratů v populaci.
Nedůvěru v očkování u těhotných žen také vyvolala zpráva, že vakcína společnosti AstraZeneca může vzácně způsobit krevní sraženiny. Odborníci ve Velké Británii tvrdí, že rozhodnutí nepodávat vakcínu AstraZeneca těhotným ženám s tímto nesouvisí. Důvodem je podle nich nedostatek údajů o konkrétním očkování. „Nic nenasvědčuje tomu, že by AstraZeneca byla pro těhotné ženy nebezpečná, ale bez údajů to zatím nemůžeme rozhodnout,“ sdělil profesor Adam Finn z britského výboru pro vakcinaci a imunizaci (JCVI).