reklama

Valachová: Dálkovým vzděláváním nemusí být vždy myšlena pouze online výuka

Ministerstvo školství má začátkem tohoto týdne rozeslat ředitelům škol manuály k výuce v novém školním roce. Vláda navíc chce, aby případné vzdělávání na dálku bylo povinné. Co vláda udělala proto, aby školy případnou další vlnu pandemie zvládly? Na to se ptala moderátorka Marie Bastlová místopředsedkyně sněmovního školského výboru a exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD).

reklama

Valachová je toho názoru, že je potřeba mít nastavená pravidla pro možnost, že se na podzim do tříd nebo škol koronavirus vrátí. „A pravidla pro dálkové vzdělávání, což nemusí být vždy pravidla pro online výuku, potřebujeme. Práva na vzdělání mají všechny děti na území České republiky stejná,“ zmínila Valachová.

O tom, co vše splňuje kritéria pro dálkovou výuku je poměrně lehké diskutovat. „Zákon je vlastně hrozně úsporný a říká pouze, že pokud ministerstvo zdravotnictví nebo epidemiologové určí rizikový stav, tak školy najíždí na dálkové vzdělávání,“ vysvětluje Valachová. Podle ní je to ale málo a odhaduje, že poslanci a poslankyně budou mít tendence nějaká pravidla přidat.

Záleží na tom, jak bude ministerstvo nadále komunikovat

Dálková výuka v zákoně není detailně popsána a proto se ani neví, při jaké přesné příležitosti, by měla škola tento režim nastavit. „Škola si podle svého zajistí, aby školní vzdělávací plán a program byl naplněn. Za mě záleží na tom, jak bude ministerstvo školství dál komunikovat s učiteli, žáky i rodiči, jak bude vypadat manuál a jaké finanční prostředky zajistí, aby vzdělání bylo kvalitní,“ sdělila exministryně školství.

Valachová by do zákona chtěla doplnit pravidla o tom kdy a jak se nastartuje dálkové vzdělávání: „Být odkázáni jen na to, jak každý epidemiolog nebo krajská hygienický stanice bude postupovat jinak, není úplně dobře pro nikoho a rozhodně ne pro děti.“

Přiznávám, že zákon se řeší na poslední chvíli

Zákon se začíná řešit jen dva týdny před začátkem nového školního roku. Valachová přiznává, že je to na poslední chvíli, ale má to i svoji výhodu. „Jediná výhoda této akce je, že máme co nejpřesnější informace před startem školního roku. Například, jak se COVID-19 vyvíjí, nebo jaká je situace. Virus je poměrně záludný a asi nikdo neví co se bude dít,“ poznamenala Valachová.

K tématu

Klíčovou chybou ale exministryně školství označuje nízkou informovanost během prázdnin mezi ministerstvem školství a asociacemi ředitelů nebo se školskými odbory. „Proto nyní vládne obrovská neinformovanost a podle mého názoru měli komunikovat víc,“ dodala.

Jak chce ministerstvo školství zajistit přístup k online výuce dětem ze sociálně slabých rodin? A jaká pravidla se budou rušit pro dětské skupiny? Nejen to se dozvíte v přiloženém záznamu pořadu K věci.

Rozhovor Marie Bastlové s Kateřinou Valachovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Kdo je aktivistka s megafonem, která narušovala živý vstup CNN Prima NEWS?
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama