K VĚCI, Kateřina Valachová - 17.8. v 09:28
Ministerstvo školství má začátkem tohoto týdne rozeslat ředitelům škol manuály k výuce v novém školním roce. Vláda navíc chce, aby případné vzdělávání na dálku bylo povinné. Co vláda udělala proto, aby školy případnou další vlnu pandemie zvládly? Na to se ptala moderátorka Marie Bastlová místopředsedkyně sněmovního školského výboru a exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD).
Valachová je toho názoru, že je potřeba mít nastavená pravidla pro možnost, že se na podzim do tříd nebo škol koronavirus vrátí. „A pravidla pro dálkové vzdělávání, což nemusí být vždy pravidla pro online výuku, potřebujeme. Práva na vzdělání mají všechny děti na území České republiky stejná,“ zmínila Valachová.
O tom, co vše splňuje kritéria pro dálkovou výuku je poměrně lehké diskutovat. „Zákon je vlastně hrozně úsporný a říká pouze, že pokud ministerstvo zdravotnictví nebo epidemiologové určí rizikový stav, tak školy najíždí na dálkové vzdělávání,“ vysvětluje Valachová. Podle ní je to ale málo a odhaduje, že poslanci a poslankyně budou mít tendence nějaká pravidla přidat.
Záleží na tom, jak bude ministerstvo nadále komunikovat
Dálková výuka v zákoně není detailně popsána a proto se ani neví, při jaké přesné příležitosti, by měla škola tento režim nastavit. „Škola si podle svého zajistí, aby školní vzdělávací plán a program byl naplněn. Za mě záleží na tom, jak bude ministerstvo školství dál komunikovat s učiteli, žáky i rodiči, jak bude vypadat manuál a jaké finanční prostředky zajistí, aby vzdělání bylo kvalitní,“ sdělila exministryně školství.
Valachová by do zákona chtěla doplnit pravidla o tom kdy a jak se nastartuje dálkové vzdělávání: „Být odkázáni jen na to, jak každý epidemiolog nebo krajská hygienický stanice bude postupovat jinak, není úplně dobře pro nikoho a rozhodně ne pro děti.“
Přiznávám, že zákon se řeší na poslední chvíli
Zákon se začíná řešit jen dva týdny před začátkem nového školního roku. Valachová přiznává, že je to na poslední chvíli, ale má to i svoji výhodu. „Jediná výhoda této akce je, že máme co nejpřesnější informace před startem školního roku. Například, jak se COVID-19 vyvíjí, nebo jaká je situace. Virus je poměrně záludný a asi nikdo neví co se bude dít,“ poznamenala Valachová.
Vládní rada probere koronavirová opatření. Dojde i na manuály k výuce a karanténu
Koronavirová opatření, která mají na podzim umožnit chod společnosti při co nejmenším riziku šíření koronaviru nového typu, dnes probere vládní rada pro zdravotní rizika.
Klíčovou chybou ale exministryně školství označuje nízkou informovanost během prázdnin mezi ministerstvem školství a asociacemi ředitelů nebo se školskými odbory. „Proto nyní vládne obrovská neinformovanost a podle mého názoru měli komunikovat víc,“ dodala.
Jak chce ministerstvo školství zajistit přístup k online výuce dětem ze sociálně slabých rodin? A jaká pravidla se budou rušit pro dětské skupiny? Nejen to se dozvíte v přiloženém záznamu pořadu K věci.
Rozhovor Marie Bastlové s Kateřinou Valachovou si můžete poslechnout i jako podcast:
Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.