Rozhovor s Vlastimilem Válkem (zdroj: CNN Prima NEWS)
„Člověk si vždy říká v případě ministerstva zdravotnictví, že už to horší být nemůže,“ prohlásil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS poslanec a lékař Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj to ale s novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) horší je. Zástupci resortu totiž přestali chodit na zdravotní výbor a změnila se i jejich komunikace.
„Člověk si vždy říká v případě ministerstva zdravotnictví, že už to horší být nemůže. Premiér ale překvapí a vždy to horší je. Jeho zástupci v podstatě přestali chodit na zdravotní výbor,“ stěžoval si v Novém dni Vlastimil Válek.
Jurečka: Hamáčkův krok nese prvky vlastizrady. Spolu žádá uzavřené jednání Sněmovny
Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) žádá uzavřené jednání Sněmovny, na kterém by zpravodajci osvětlili dění kolem kauzy Vrbětice a důvody cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Hamáček by podle ní měl rezignovat a vláda se podrobit hlasování o nedůvěře. Šéf lidovců Marian Jurečka uvedl, že Hamáčkův krok nese prvky vlastizrady. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové ohrožuje ministr vnitra bezpečnost.
Před rokem podle něj na zdravotní výbor chodil ministr, všichni náměstci i hlavní hygienička. Měli informace k jednotlivým oblastem a komunikovali se zdravotním výborem. „Poslední dva, tři výbory tam vysílá ministerstvo zdravotnictví pouze zvědy. Pan ministr tam je krátce nebo vůbec a z náměstků tam není ani jeden, kromě náměstkyně Heleny Rögnerové,“ kroutil hlavou poslanec.
Podle něj resort zdravotnictví na výboru reprezentuje pouze šéf ÚZIS Ladislav Dušek. „Což je z odborného pohledu dobře, ale jinak je to tragédie,“ podotkl Válek.
Nelíbí se mu, že vše, co se mu podařilo domluvit s bývalým ministrem zdravotnictví Janem Blatným, přišlo vniveč, a výbor s resortem začíná jednat odznova. „Když premiér každé tři měsíce mění ministry, tak se komunikace těžko navazuje. Každý z ministrů si navíc přivede nový tým poradců a náměstků. To není změna jednoho člověka, ale třeba pěti až šesti lidí. Pak se těžko dělá nějaký plán. Vlastně na ministerstvu nemáme partnera, se kterým bychom mohli něco dlouhodobě naplánovat,“ vysvětlil lékař a poslanec s tím, že se snaží o celopolitický konsenzus, proto postavili anticovid tým.
Babiš: Arenberger komunikuje rád
Práci ministra zdravotnictví Arenbergera v Novém dni v úterý okomentoval i premiér Andrej Babiš (ANO). „Arenberger komunikuje rád, dělal to už před tím. Komunikace je důležitá. Snažím se členy vlády přesvědčit o tom, aby komunikovali, až vláda rozhodne. Aby své myšlenky nedávali do mediálního prostoru, protože pak vláda rozhodne nějak jinak a je z toho problém,“ vysvětlil předseda vlády.
Na rotační výuku by si děti měly zvyknout. Potrvá až do prázdnin, odhaduje Prymula
Rotační systém na školách tu ještě nějakou chvíli bude, než se podaří zvládnout situaci tak, aby nedošlo k opakovanému nárůstu počtu nakažených. Děti se tak v lavicích budou střídat nejspíše až do prázdnin, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.
Arenberger má podle Babiše před sebou obrovské výzvy. „S ministrem školství Robertem Plagou musí urychleně předložit projekt, kdy skončí rotační výuka a jakým způsobem bychom mohli ve školách testovat PCR. Také musí připravit rozvolňování sportu, kultury a pravidla očkovacích strategií,“ vyjmenoval Babiš.
Podle něj má být šéf resortu i manažer. „Musí řídit ministerstvo a komunikovat. Ne každý den, ale jde o optimální a důležitou komunikaci, kterou je potřeba lidem sdělit, a hlavně neměnit názor a informace,“ řekl premiér na účet Arenbergera, který Blatného ve funkci vystřídal před měsícem.
Rozvolňovací balíčky mají stejný problém jako PES
Opoziční poslanec Válek ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval i systém rozvolňovacích balíčků. Podle něj má stejný problém jako protiepidemický systém PES. „První je, že není předvídatelný. Není jasné, na základě jakých parametrů dojde ke změnám. To je obrovský problém pro kulturu, sport i školství,“ podotkl Válek.
Druhý problém systému balíčků podle něj spočívá v tom, že vůbec nepočítá s tím, že bychom se někdy vrátili k normálu. „Situace ‚stav nula, jsme za vodou‘ tam vůbec neexistuje,“ upozornil lékař. Podle něj navíc nejsou jasné parametry, podle kterých veřejnost pozná, že se epidemie lepší.
„Ti, kteří chodí z ministerstva zdravotnictví na zdravotní výbor, nám nedokázali odpovědět, co se musí stát, jaká čísla či incidence musí být dosažena nebo jaký parametr povede k tomu, že se situace zlepšuje. Číslo R ten parametr není, incidence také ne. Není tu dlouhodobý plán, který by vycházel z nějakého měřitelného parametru, který by mohla Poslanecká sněmovna i veřejnost sledovat a vědět, zda se situace zlepšuje, nebo ne,“ zdůraznil Válek.
Poslanec a lékař Vlastimil Válek (TOP 09) Zdroj: CNN Prima NEWS