Tisková konference koalice Spolu
Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) žádá uzavřené jednání Sněmovny, na kterém by zpravodajci osvětlili dění kolem kauzy Vrbětice a důvody cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Hamáček by podle ní měl rezignovat a vláda se podrobit hlasování o nedůvěře. Šéf lidovců Marian Jurečka uvedl, že Hamáčkův krok nese prvky vlastizrady. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové ohrožuje ministr vnitra bezpečnost.
Uzavřené jednání by se podle šéfa sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury mělo odehrát ještě v úterý, jinak by měla věc být projednána ve výborech. Spolu tak reaguje na informace webu Seznam Zprávy, že Hamáček chtěl na plánované cestě do Moskvy vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu Sputnik V a uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze.
Vicepremiér to odmítl, článek je podle něj postavený na spekulacích a lžích. Podle Spolu by měl Hamáček rezignovat a vláda se podrobit hlasování o nedůvěře. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a předsedy lidovců Mariana Jurečky ohrožuje ministr vnitra bezpečnost Česka a zachoval se vlastizrádně.
O požadavku uspořádání uzavřeného jednání dolní komory bude Spolu jednat na organizačním výboru Sněmovny. Podle Stanjury jde o tak závažné téma, že by ho měli poslanci probrat hned. Za uzavřenými dveřmi proto, aby mohli vyslechnout zpravodajské informace, které nemohou být veřejné.
Fiala: Hamáček ohrožuje bezpečnost občanů
Podle předsedy ODS Petra Fialy je Hamáček ve vážném podezření, že chtěl prodat národní bezpečnost za milion dávek neověřené vakcíny. „Je to neuvěřitelné, tímto způsobem ohrožovat naši bezpečnost, důvěryhodnost a snížit se k takovému odpornému obchodu. Jan Hamáček by měl hned rezignovat, nemůže vést ministerstvo, které je zodpovědné za bezpečnost lidí. On naopak bezpečnost občanů přímo ohrožuje. Toto je další důvod, proč koalice Spolu považuje za nutné vyslovit vládě nedůvěru,“ uvedl Fiala na sociálních sítích. Podle Adamové se bude Fiala tento týden zotavovat po zdravotním zákroku.
Podle několika zdrojů webu Seznam Zprávy sdělil Hamáček plány své cesty účastníkům schůzky na ministerstvu vnitra 15. dubna. Mezi nimi podle webu byli český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní prezident Jan Švejdar, později také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Vicepremiér obvinění odmítá
Většina účastníků se podle zdrojů Seznam Zpráv snažila Hamáčka přesvědčit o tom, aby připravovanou cestu do Moskvy odvolal. Hamáček uvedl, že 14. dubna se na vnitru uskutečnilo několik schůzek za účasti ředitelů bezpečnostních složek, nejvyššího státního zástupce a velvyslance ČR v Moskvě. Jediným tématem byl ale podle něj dopad kauzy Vrbětice na bezpečnost státu a vztahy mezi ČR a Ruskem. „Mimo jiné z toho důvodu, že média měla prokazatelně část informací o kauze Vrbětice a hrozil jejich únik,“ uvedl vicepremiér.
„V žádném okamžiku nebyl předmětem jednání jakýkoliv výměnný obchod s Ruskou federací. Tyto ničím nepodložené spekulace poškozují zájmy České republiky a nahrávají zájmům cizí moci,“ dodal Hamáček. Stanjura přirovnal údajné dění kolem Hamáčkovy cesty do Moskvy k postupům připisovaným jihoamerickým diktaturám.
„Měl v Moskvě v plánu zobchodovat dva lidské životy, teroristický útok za neschválenou vakcínu a uspořádání summitu,“ prohlásila Adamová, proč se podle ní vicepremiér zachoval vlastizrádně a proti zájmům ČR. Zdůraznila také, že poškodil zemi před spojenci.
Hamáček ve středu 14. dubna oznámil, že odletí v pondělí 19. dubna do Moskvy jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V. Cestu, kterou kritizovali premiér Andrej Babiš (ANO) i opozice, pak zrušil. Později ji označil za zastírací manévr kvůli postupu ČR po zveřejnění informací o kauze Vrbětice. Podle šéfa lidovců Jurečky má co vysvětlovat i premiér, například proč svolil k použití vládního letounu při plánované cestě.