Vánoční svátky s sebou často přináší kromě radosti a pohody i výzvy v oblasti stravování. Cukroví, smažený kapr nebo bramborový salát – člověk marně odolává lákadlům v podobě lahodných svátečních pokrmů, což pak často skončí totálním přejídáním. Odborníci z AquaLife Institute i proto představili osvědčené strategie, jak si Vánoce v plné míře užít a neohrozit přitom svůj zdravý životní styl.
Největším postrachem vánočních svátků je pro mnohé přejídání. Podle odborníků se mu dá však jednoduše předejít. „S nechtěným přejídáním pomůže pravidelný přísun vhodných nealkoholických tekutin,“ prozradila Lucie Růžičková, nutriční terapeutka působící ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v AquaLife Institute. „Pomocníkem může být i důkladný plán, co budete během svátků vařit a v jakém množství. Vyhnete se tím přecpané lednici a dojídání, aby se to nevyhodilo,“ doplnila.
ČTĚTE TAKÉ: Zrádné příznaky rakoviny: Lidé je o Vánocích neřeší, včasná diagnóza může zachránit život
O Vánocích byste si neměli nic odpírat – svátky jsou i o tom užít si je se vším všudy. Můžete si dopřát vše, na co máte chuť, podle odborníků by to však ideálně mělo být v malých porcích a mezi jednotlivými jídly dodržovat pauzu tři nebo čtyři hodiny.
Tradice odlehčeně
Pokud chcete udělat ještě víc, můžete tradiční vánoční pokrmy připravit tak, aby obsahovaly méně energie a více prospěšných složek. „Upřednostňujte libové druhy masa a ryby, nahraďte trvanlivé a měkké salámy vepřovou nebo drůbeží šunkou. Místo samotné majonézy použijte bílý jogurt s malým množstvím majonézy. Slané tyčinky vyměňte za proužky zeleniny s jogurtovým dipem. Nutričně hodnotnější, i když neméně kalorické, je cukroví se sušeným ovocem a oříšky nahrazujícími část cukru nebo tuku,“ poradila Růžičková.
Ani o Vánocích bychom neměli vynechávat dopolední a odpolední svačiny. Pravidelné svačení nás totiž zbaví nezadržitelného hladu a pocitu, že „máme ještě na něco chuť“. Vhodnou svačinou mezi tučnými svátečními pokrmy je ovoce nebo zelenina, ty nejlépe dodají tělu důležitou vlákninu a potřebné vitaminy.
Opatrně s alkoholem
Málokdo si umí představit svátky bez alkoholu. Ať už jde o svařák na adventních trzích, vaječný likér nebo zapíjení nového roku, v každém případě by mělo být množství alkoholu pod kontrolou. „U alkoholu je rozhodně na místě střídmost a nutno říct, že tradiční vánoční nápoje lze připravit i v chutné nealkoholické variantě,“ řekla nutriční terapeutka z AquaLife Institute Věra Boháčová.
Když už na alkohol dojde, konzument by ho měl ideálně prokládat minerálkou. Ta totiž zředí účinky alkoholu, doplní potřebné tekutiny a zároveň minerální látky. Při odvodňování organizmu se vyplavuje sodík, hořčík a draslík. „Také podpoříte vylučování odpadních látek a nejspíš i vypijete celkově méně alkoholu,“ dodala Boháčová.
Nezapomínat na pohyb
Mezi návštěvami příbuzenstva a sledováním pohádek bychom neměli zapomínat ani na pohyb. Odborníci doporučují zařadit nějaký sport každý den. Nemusí se přitom jednat o nic, co radikálně naruší sváteční program. Bohatě prý stačí svižnější chůze. Důležité však je, aby vydaná energie odpovídala té získané z jídla a pití.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kolik Češi utratí za Vánoce? Podívejte se na video.