
Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty
Násilné výhrůžky, nahota, fake news, ale také fotografie Winstona Churchilla, který drží v ruce samopal Tommy Gun. To je jen částečný výčet případů, kdy sociální síť Facebook maže nebo omezuje obsah. Pravidla těchto zásahů ale nejsou legislativně jasná a cenzura v mnoha případech nemá žádné logické vysvětlení. V důsledku přehnané korektnosti na internetu vznikla česká iniciativa Stop cenzuře, za kterou stojí videoherní vývojář Daniel Vávra a další osobnosti.
Petici iniciativy Stop cenzuře podepsalo už mnoho novinářů, spisovatelů či podnikatelů. Iniciativa bojuje proti různým formám cenzury na sociálních sítích. K těm vedle blokací nebo mazání účtů a obsahu patří i další formy, jako je zákaz inzerce či manipulace s výsledky vyhledávání.
Podle iniciátora petice Daniela Vávry, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS, končí svoboda slova na internetu tam, kde začíná trestný čin. S tímto stanoviskem souhlasil i druhý host debaty, eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Podle obou hostů je jasné, že příspěvky, které například vyzývají k násilí či ukazují dětskou pornografii, by měl Facebook mazat.
Často se také diskutuje o tom, jestli by se ze sociálních sítí měly rovněž odstraňovat fake news, s čímž Vávra už nesouhlasí. „Každému je prd po tom, jestli někdo na sociálních sítích chce psát blbosti. Buď člověk zákon porušuje, nebo nikoliv,“ podotkl Vávra, podle kterého je velkým problémem to, že relevantnost příspěvků na Facebooku často kontroluje umělá inteligence či „mladí brigádníci na Filipínách“. Videoherní vývojář se také obává toho, že má mnoho sociálních sítí vlastní politickou agendu.
Jourová odmítla tvrzení, že by Brusel nutil platformy, aby mazaly nepříjemné názory. „My chceme pouze, aby odstraňovali naprosto jasné případy, kdy se volá po násilí. Sledujeme vyloženě dodržování zákona,“ dodala česká eurokomisařka.
Kritici cenzury na sociálních sítích volají po tom, aby se zásahy kontrolorů odvíjely od jasně daných legislativních principů. Například v Německu už takový zákon od ledna 2018 existuje (známý jako „facebookový zákon“ – pozn. red.). Problém je však v tom, že je velice přísný, a tak Německo podléhá naopak možná největší cenzuře na Facebooku v Evropě vůbec.
Velké sociální sítě v Německu musí smazat komentáře vyhodnocené jako závadné do 24 hodin, jinak jim hrozí pokuta až 50 milionů eur. V důsledku toho tak kontroloři často ze strachu mažou všechno možné a zákon tak působí na sociálních sítích větší chaos než cenzoři jinde v Evropě. Samotná Jourová přiznala, že s německým facebookovým zákonem nesouhlasí.
Další pomyslnou stranou v tomto sporu jsou zastánci postupů Facebooku, kteří tvrdí, že protože jde o soukromou firmu, může si dělat, co chce. Vávra však připomíná, že má tato firma dominantní postavení na trhu a její pravidla a smluvní podmínky se retroaktivně mění.
„Systém je neprůhledný, má svou vlastní politickou agendu. Když jim hrozí obrovské pokuty, že na zdi něco nechají, tak budou radši preventivně mazat všechno. Naše snaha je o tom, aby Facebook nebyl ten, kdo říká, co je neslušné nebo co je trestný čin. Jednou třeba Facebook polovině lidí připomene, ať jdou k volbám, a druhé méně oblíbené polovině řekne, ať si dají smažák. V tomto případě má možnost výrazně ovlivňovat volby,“ varoval Vávra.
V Peru podle všeho v katastrofických podmínkách zemřel český turista poté, co se o něho lékaři v tamní nemocnici de facto nijak nepostarali. Na Twitteru o případu napsal doktor a epidemiolog Rastislav Maďar, do jehož rukou se záznam o úmrtí dostal. Ten dále popisuje, že turista i přes hrozivé zdravotní problémy v nemocnici ležet na kartonu v chodbě, kolem něj byli hlodavci a hmyz, a místní zdravotníci se měli starat pouze o to, kdo péči zaplatí.
Jednorázový příspěvek na dítě ve výši pěti tisíc korun mnoho rodin považuje za nedostatečný, zvlášť kriticky se k němu staví mnohé samoživitelky. Podle nich jejich špatnou situaci mimořádná dávka nijak zásadně neřeší. O vlastní zkušenost se s námi podělila paní Zdena z Aše na Chebsku.
Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.
Sledujeme on-line
Bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do současné vlády pod vedením předsedy Petra Fialy (ODS). Tvrdí, že tento kabinet je nejméně kvalifikovanou vládou od sametové revoluce. Paroubek nešetřil zejména ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), nelíbí se mu ani přístup samotného Fialy. Důvodem kritiky je prý více než chabý přístup k řešení současné ekonomické krize i války na Ukrajině.
Finská premiérka Sanna Marinová je vnímána jako velmi pokroková a neotřelá státnička. Nyní na sebe ovšem upozornila takovým způsobem, že vyvolává jak souhlas a pochvaly, tak i kritiku. Na sociální sítě totiž uniklo video, kterak se svými přáteli divoce tančí a baví se. Kvůli party musí čelit nejen otázkám médií. ale hlavně výzvám, aby podstoupila test na drogy.
O velkém štěstí může mluvit mladá žena, kterou v Brně málem přejela tramvaj. Tragédii naštěstí zabránil pohotový řidič soupravy, který stihl na poslední chvíli zastavit. Brněnský dopravní podnik potvrzuje, že podobných incidentů přibývá a ne všechny mají šťastný konec.
Po dvou letech restrikcí si i uznávaný houslista Pavel Šporcl toužil užít zaslouženou dovolenou v zahraničí. S rodinou proto zamířil k moři do Maroka. Namísto relaxu a užívání si volných chvil však čelil vyhrožování, trápily ho zdravotní potíže a nepohodl se s cestovní kanceláří. O svém zážitku informoval sledující na Facebooku.
Hadi Matar, 24letý muž podezřelý z napadení britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, u soudu před velkou porotou ve čtvrtek popřel vinu.
Agáta Hanychová se po několika týdnech strávených ve Španělsku a americkém New Yorku vrátila domů. A hned vyrazila za zábavou. Jelikož je však její partner Jaromír Soukup stále v zahraničí, do společnosti vzala svou mladší sestru, 16letou Kordulu.
Ukrajinci zasadili Rusům další tvrdý úder. V okupovaném Lysyčansku srovnali raketami se zemí budovu velitelství. A celkový účet může Rusy hodně bolet. Podle ukrajinského představitele totiž přišlo o život přibližně 100 ruských vojáků včetně velení 2. armády a 20 příslušníků tajné služby FSB. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit, nicméně video s ničivými následky útoku sdílely i čečenské speciální jednotky.
S koncem týdne nás čeká ochlazení a přibývající bouřky, přesto na celém území České republiky stále platí výstraha před požáry. Teploty klesnou pod tropickou třicítku už v pátek, výrazněji pak o víkendu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zlínský fotbalista Martin Cedidla si příštích pět soutěžních zápasů nezahraje. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace ho na čtvrtečním zasedání potrestala za surový faul na slávistu Ewertona v utkání druhého kola první ligy, jímž brazilského křídelníka vyřadil kvůli zranění ze hry na čtyři až šest týdnů. Dvacetiletý obránce nechtěl před novináři verdikt komentovat, proti trestu se může odvolat.
Národní katastrofa. Těmito slovy označil současnou vládu Vlastimil Tlustý, exministr financí za ODS v první Topolánkově vládě. Ve vysílání CNN Prima NEWS nešetřil tvrdou kritikou na adresu premiéra Petra Fialy i jednotlivých ministrů. Ti podle něj nebudou moct kvůli svému působení ani vyjít na ulici.
Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Při útoku na Charkov zemřelo nejméně sedm lidí, dalších sedmnáct je zraněno. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se záměrně rozhodl občany neinformovat před vypuknutím ruské invaze. Moskva obviňuje Kyjev, že během Guterresovy návštěvy chystá provokaci v Záporožské jaderné elektrárně. Ukrajinci naopak viní Rusko.
Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke konstatovala, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci. Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář dodal, že Zeman absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích loni na podzim. Její vyjmutí však dle něj přichází v úvahu nejdříve ke konci roku. Zeman byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.
Šéf Starostů Vít Rakušan měl přehodnotit své rozhodnutí jmenovat ředitelem civilní rozvědky Petra Mlejnka, myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Mlejnek je podle něj nedůvěryhodný kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Peksa zároveň přiznal, že od začátku se mu koalice PirSTAN nelíbila. Kritikou na adresu Rakušana nešetřil ani europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).
Okresní soud v Mostě poslal ve čtvrtek odpoledne do vazby 21letého mladíka, který podle kriminalistů pobodal 65letého seniora.
Ludmila Zábršová-Molínová, která ztvárnila v seriálu ZOO postavu Ilony Liškové, si před lety prošla léčbou rakoviny prsu. Že je něco v nepořádku, cítila už několik měsíců předtím, než se dozvěděla zdrcující diagnózu. Lékaři ji ovšem odmítali poslat na mamograf.
V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se strhla drsná hádka mezi europoslanci Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Kateřinou Konečnou (KSČM). Neshodli se v názoru na aktuální energetickou krizi. Podle Zdechovského za ni může ruská invaze na Ukrajinu, Konečná velkou část viny přisuzuje současné vládě.