Včelaři si začínají zoufat. Tak kritickou zimu, jako je tato, prý už dlouho nepamatují. Úly decimují varoáza, včelí mor, ale i nevyzpytatelné počasí. Chovatelé hlásí masivní úhyny včel, například na Jihlavsku jde až o padesát procent.
Nakrmili, zazimovali a těšili se na novou sezonu. Přesto v úlu už žádný život není. „Naprosto prázdný, včely jsou pryč,“ popsal včelař Jiří Čada zoufalou situaci. Takový pohled se teď naskýtá mnoha jeho kolegům po celé republice.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Smutný pohřeb v Plzni: Mladého policistu smetla řidička, loučili se s ním blízcí i kolegové
„Důvody úhynů jsou především nemoci a nákazy včel a včelího plodu, nejčastěji se jedná o varroázu. Napadené včely opustí úl a uhynou v přírodě,“ řekla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.
Jaro přišlo víceméně o dva měsíce dřív, takže ta plodová křivka roztoče byla samozřejmě vyšší, mohl se víc namnožit,“ sdělil Petr Běhounek, učitel oboru včelař. Ve včelařské škole v Jihlavě je třetina ze 40 úlů opuštěná. „Není tam jasný hraniční bod, kdy začíná podzim a kdy začíná zima, protože dneska tady padá sníh a zítra bude pršet,“ popsal Čada.
„Kolegové, kteří včelaří na Jihlavsku, říkají, že mají úhyny až 50 procent, což je velice varující informace,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla (ANO). Podle něj záleží hlavně na disciplíně – kdo a jak včely léčí. „Je třeba dělat nějakou prevenci, dávají se různé kyseliny a pokapy,“ uvedl Běhounek.
O tom, jestli se celá situace odrazí na cenách medu, zatím včelaři nechtějí spekulovat. Jaká bude letošní snůška, bude záviset především na počasí a také na tom, jak rychle se podaří uhynulá včelstva obnovit.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tragédie v Mostě kvůli nenalitému pivu? Svědek mluví o potyčce, verzí příčin neštěstí je více