
Otevření urgentního příjmu u Sv. Anny
Příjem pacientů s akutními obtížemi se v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny (FNUSA) od příštího týdne zjednoduší. Začne tam fungovat nový urgentní příjem, který nemocnice budovala v posledním roce a půl. Zatímco dosud míří pacienti podle typu zdravotních problémů do různých budov, nyní se bude péče o ně soustředit na jednom místě. Novinářům to při pondělním slavnostním otevření urgentního příjmu řekl primář Jan Čiernik.
Dosud je v nemocnici několik menších urgentních příjmů. „Pacienti, kteří přijdou sami nebo je někdo přiveze, jdou přes vrátnici, kde je nasměrují podle typu potíží. Vybudováním nového pracoviště vzniklo jedno místo a pacient ani nemusí vědět, kam patří. Někdy navíc problémy zasahují do více specializací, čili člověk putuje po nemocnici tam a zpět. I to se změní, pacient bude na jednom místě,“ uvedl Čiernik.
ČTĚTE TAKÉ: Jak by zněla česká politika? Brněnský orchestr sestavil koncert, který evokuje prezidenty
Investice přinese úlevu také personálu. „Zaměstnanci budou mít lepší přehled. Kromě toho jakýkoliv transport pacienta i po nemocnici může být rizikový,“ řekl primář. Ačkoliv by měla být práce efektivnější, bude podle něj potřeba tým posílit. Souvisí to i se stoupajícím počtem pacientů na urgentním příjmu, který meziročně roste o 15 až 20 procent.
„Otevřeme 2. června. První týden zůstane s ohledem na to, že se musíme zorientovat, stejný rozsah pacientů. Pak přibudou ti přivezení na ARO a po dalším týdnu pacienti z chirurgie,“ dodal.
Výhodou urgentního příjmu je umístění v přízemí budovy O1, tedy v blízkosti počítačové tomografie, magnetické rezonance či centra pro pacienty s mozkovou mrtvicí. Ve stejné budově jsou centrální operační sály i heliport, jehož rekonstrukce byla součástí modernizace, aby mohl přijímat pacienty i v noci.
Jak to vypadá na příjmu?
Příjem má dva vstupy. Jeden slouží pro pacienty, kteří se dopraví sami. Po evidenci se posadí do čekárny s kapacitou 60 míst a do několika minut následuje triáž, tedy rozdělení pacientů podle toho, jak rychle a jakou péči potřebují. „Sestra udělá s pacientem pohovor a změří základní životní funkce, načež rozhodne o naléhavosti zdravotního stavu,“ popsal proces Petr Bauer, který pracuje na oddělení jako vrchní sestra.
Druhý vstup slouží sanitkám. I pacienty přivezené záchrannou službou nejprve zkontroluje sestra, což souvisí s dlouhodobým problémem nadužívání záchranky. „Pokud na tom pacient není tak špatně, míří do čekárny, není upřednostněný,“ poznamenal Bauer.
Naopak pro nejzávažnější případy slouží pohotovostní pokoj. Lůžková část má dále 13 postelí včetně tří uzavřených boxů třeba pro pacienty s infekcí. K dispozici je také zákrokový sál či sádrovna, nezbytností je vlastní rentgen, který umožní rychlou diagnostiku.
Modernizace urgentního příjmu stála 65 milionů korun, nemocnice předpokládá, že na ni dostane peníze z Integrovaného regionálního operačního programu. Rekonstrukce heliportu vyšla na 13 milionů a nákup přístrojového vybavení na 34 milionů.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Sedm rizikových míst. Podívejte se, kde se nejvíce bourá v Jihomoravském kraji