Ve slovenských Bánovcích nad Bebravou oddělili policisté stovky lidí od ostatních. Část jedné ulice je kvůli zhoršující se situaci kolem koronaviru v karanténě. Zdravotnický úřad teď chce co nejrychleji zajistit plošné testování obyvatel ulice K nemocnici. Informaci přinesla slovenská média.
Pracovníci radnice postiženou část ulice opáskovali a na dodržování karanténních opatření dohlíží městská i státní policie. Město se k radikálnímu kroku rozhodlo přistoupit poté, co se koronavirus začal šířit ve speciální základní škole. Nakažení jsou čtyři zaměstnanci a čtyři děti, informoval portál tvnoviny.sk.
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič, podle kterého bude zákaz následně prodloužen o dva týdny, ale se změněnými podmínkami. Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde v pátek začne úvodní fáze plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus. Otestování se pak v příštích dvou týdnech uskuteční po celé zemi.
Podle úřadů neexistovalo jiné řešení, protože spolupráce nejen s dětmi, ale i s jejich rodiči je složitá. Lidé, kteří měli pozitivní test na koronavirus, zůstávají v izolaci. V karanténě ale musí být i všichni sousedé a obyvatelé, kteří s nimi přišli do kontaktu. Dohromady jde o zhruba 500 lidí.
Pracovníci teď budou také dezinfikovat veřejné prostranství v blízkosti dotčených bytových domů. „Město neprodleně přistoupilo k vytyčení karanténního prostoru. Částečné dopravní omezení se dotknou ulice K nemocnici se zachováním příjezdu k ostatním bytovým domům. Pravidelná dezinfekce vchodů a prostranství byla nařízena krizovým štábem města už v úterý,“ uvedla radnice.
Celoplošné testování komunity
Obyvatelé dostanou manuál se zásadami karantény. Bude obsahovat i pokyny, jak postupovat, když se u někoho objeví symptomy koronaviru, píše deník SME. „S komunikací zevnitř budou nápomocni zejména členové místní občanské pořádkové služby a asistentka zdraví pro romskou komunitu, která pomáhá při kontaktování lékařů nebo zabezpečení léků. (...) Zaměstnanci města budou také zajišťovat nákup potravin a drogerie,“ přiblížila dále radnice.
Regionální zdravotnický úřad se sídlem v Trenčíně chce v co nejkratším čase celoplošné testování komunity. „V lokalitě byly zatím potvrzeny jen čtyři případy onemocnění COVID-19, ale ke zmiňovaným opatřením bylo nutné přistoupit zejména z důvodu těžkého dohledání kontaktů nakažených,“ dodalo vedení města. Odběry by měli vykonávat hasiči.