reklama

Ve společnosti se dlouho šíří antivědecké hnutí proti očkování. Česko je polarizované

Imunolog Václav Hořejší
Zdroj: CNN Prima NEWS

V posledních dekádách u nás bují antivědecké hnutí proti očkování, které už tak polarizovanou českou společnost ještě více rozděluje, řekl ve Zprávách plus na CNN Prima NEWS imunolog Václav Hořejší. Přitom Československo kdysi dosáhlo významného úspěchu při vakcinaci proti dětské obrně. A jedno z prvních očkování v Evropě proběhlo počátkem 18. století ve slovenském Prešově, připomněl historik Karel Černý

reklama

„V posledních 20 letech se v naší společnosti šíří hnutí zpochybňující roli vědy. Bohužel k tomu přispěli také intelektuálové. Lidé si přestali uvědomovat, jak nebezpečné ty choroby byly. Pak se objevují argumenty jako: Proč bychom se měli očkovat, když tu nejsou?“ řekl Hořejší.

K tématu

Česká společnost je podle Hořejšího dlouhodobě patologicky polarizovaná. „Náš národ byl vždy trochu rozštěpený mezi katolicimus a protestantismus nebo například mezi sparťany a slávisty. Teď se to prohloubilo opravdu do velmi nebezpečných měřítek. Nevím, co s tím,“ řekl imunolog.

Za výzkumem moderních vakcín, jako jsou vektorové nebo RNA vakcíny, podle něj stojí několik desítek let tvrdé práce. „Ze začátku moc úspěšné nebyly. Zkoušely se na zvířatech, později i na lidech a byly ve srovnání s těmi tradičními málo účinné, ale to se během několika let podařilo vyřešit. Výsledkem je to, co dnes máme,“ vysvětlil.

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Zdroj: CNN Prima NEWS

První očkování v Evropě proběhlo před 300 lety

Historik Karel Černý ve Zprávách plus hovořil i o historickém úspěchu vakcín. „Očkování je lidová technika, která přišla do Evropy z východu. Někdy na počátku 18. století si začali tohoto zvláštního zvyku všímat evropští diplomaté a lékaři, kteří se dostali do Konstantinopole. V té době byly v Evropě neštovice skutečně zásadním problémem,“ upozornil. Úmrtnost na tuto nemoc se pohybovala kolem 15 procent a mnoho lidí, kteří ji přežili, si nesli těžké doživotní následky, například slepotu.

„Idea se dostala do Evropy a právě před 300 lety, v roce 1721, máme první dva doložené příklady primitivní formy vakcinace, které se říká variolace, tedy očkování virem pravých neštovic. První se stal v Anglii a druhý v Prešově na Slovensku,“ zdůraznil Černý.

Ve střední Evropě měli s variolací velmi dobré zkušenosti a už na počátku 19. století řada zdejších států zavedla povinné očkování. „V českém království již roku 1812, v Bavorsku roku 1807, Británii jsme předešli asi o 40 let. Mělo to obrovský význam pro snižování dětské úmrtnosti v populaci,“ řekl Černý.

„Poté jsme dosáhli skvělých výsledků i po druhé světové válce při vakcinaci proti dětské obrně, kde se nám již v roce 1960 podařilo dosáhnout 90procentní proočkovanosti. Za zmínku stojí také podíl českého profesora Karla Rašky na vymizení neštovic,“ dodal.

K tématu

Tagy: věda Slovensko očkování historie Václav Hořejší Karel Černý
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea

Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea

Jsou to pouhé dva dny, co se svět dozvěděl, že se má Superliga stát realitou. Evropská soutěž se zakládajícími 12 členy si okamžitě získala odpůrce napříč celým fotbalovým spektrem, nadšence prakticky žádné. V pondělí sílily protesty fanoušků týmů, jež se rozhodly utvořit elitní společnost. A zdá se, že obrovský tlak má výsledek. Podle informací z Británie se rozhodly z projektu vycouvat Chelsea i Manchester City.

Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
ON-LINE: Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Že nás Babiš označil za zboží? To jsme si nezasloužili, nechápou obyvatelé Vrbětic
reklama
reklama
Babiš to schytává od všech. Bagatelizujete teroristický čin, vyčítá premiérovi opozice

Opozice

Domácí zpravodajství

Kauza Faltýnkův deník: Olomoucký kraj kvůli poznámkám zadá audit správy silnic
Hamáček si znovu předvolá ruského velvyslance. Oznámí mu další kroky Česka
Další trest pro pražského imáma: Za pomoc k teroristickému útoku dostal 14,5 roku
Vážná nehoda zastavila provoz na Pražském okruhu. Silničáři ho obnovili po šesti hodinách
Další články
reklama
reklama