reklama

Ve společnosti se dlouho šíří antivědecké hnutí proti očkování. Česko je polarizované

V posledních dekádách u nás bují antivědecké hnutí proti očkování, které už tak polarizovanou českou společnost ještě více rozděluje, řekl ve Zprávách plus na CNN Prima NEWS imunolog Václav Hořejší. Přitom Československo kdysi dosáhlo významného úspěchu při vakcinaci proti dětské obrně. A jedno z prvních očkování v Evropě proběhlo počátkem 18. století ve slovenském Prešově, připomněl historik Karel Černý

reklama

„V posledních 20 letech se v naší společnosti šíří hnutí zpochybňující roli vědy. Bohužel k tomu přispěli také intelektuálové. Lidé si přestali uvědomovat, jak nebezpečné ty choroby byly. Pak se objevují argumenty jako: Proč bychom se měli očkovat, když tu nejsou?“ řekl Hořejší.

Česká společnost je podle Hořejšího dlouhodobě patologicky polarizovaná. „Náš národ byl vždy trochu rozštěpený mezi katolicimus a protestantismus nebo například mezi sparťany a slávisty. Teď se to prohloubilo opravdu do velmi nebezpečných měřítek. Nevím, co s tím,“ řekl imunolog.

Za výzkumem moderních vakcín, jako jsou vektorové nebo RNA vakcíny, podle něj stojí několik desítek let tvrdé práce. „Ze začátku moc úspěšné nebyly. Zkoušely se na zvířatech, později i na lidech a byly ve srovnání s těmi tradičními málo účinné, ale to se během několika let podařilo vyřešit. Výsledkem je to, co dnes máme,“ vysvětlil.

První očkování v Evropě proběhlo před 300 lety

Historik Karel Černý ve Zprávách plus hovořil i o historickém úspěchu vakcín. „Očkování je lidová technika, která přišla do Evropy z východu. Někdy na počátku 18. století si začali tohoto zvláštního zvyku všímat evropští diplomaté a lékaři, kteří se dostali do Konstantinopole. V té době byly v Evropě neštovice skutečně zásadním problémem,“ upozornil. Úmrtnost na tuto nemoc se pohybovala kolem 15 procent a mnoho lidí, kteří ji přežili, si nesli těžké doživotní následky, například slepotu.

„Idea se dostala do Evropy a právě před 300 lety, v roce 1721, máme první dva doložené příklady primitivní formy vakcinace, které se říká variolace, tedy očkování virem pravých neštovic. První se stal v Anglii a druhý v Prešově na Slovensku,“ zdůraznil Černý.

Ve střední Evropě měli s variolací velmi dobré zkušenosti a už na počátku 19. století řada zdejších států zavedla povinné očkování. „V českém království již roku 1812, v Bavorsku roku 1807, Británii jsme předešli asi o 40 let. Mělo to obrovský význam pro snižování dětské úmrtnosti v populaci,“ řekl Černý.

„Poté jsme dosáhli skvělých výsledků i po druhé světové válce při vakcinaci proti dětské obrně, kde se nám již v roce 1960 podařilo dosáhnout 90procentní proočkovanosti. Za zmínku stojí také podíl českého profesora Karla Rašky na vymizení neštovic,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama