Rozhovor s imunologem Hořejším (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ivermektin, který se má v Česku používat u lidí, jimž hrozí těžký průběh nemoci COVID-19, by mohl být pacientům prospěšný, sdělil v pořadu CNN Prima NEWS Nový den imunolog Václav Hořejší. Žádná klinická studie sice s jistou neprokázala jeho účinek proti nemoci COVID-19, podle Hořejšího by ale pomohl i jako placebo.
Objevitelům ivermektinu byla v roce 2015 udělena Nobelova cena, podle Hořejšího zaslouženě. Z faktu, že léčí například svrab, ale podle něj nelze odvodit, že zákonitě bude pomáhat i proti virům.
„Studie, která lék sledovala na buňkách pomocí laboratorních testů, ukázala, že za určitých podmínek likviduje virus. Problém ale je, že žádná klinická studie neprokázala, že ivermektin skutečně pomáhá,“ upozornil Hořejší.
Při podávání za lékařského dohledu nemůže podle Hořejšího lék uškodit, spíše naopak. „Když lidé věří a lékaři věří, tak se dá tolerovat, že by se invermektin mohl používat. Minimálně by zapůsobil placebový efekt,“ řekl.
Důležité je ovšem správné dávkování. „Jakmile by si ivermektin lidé brali od veterinářů a amatérsky dávkovali, mohli by si ublížit,“ zdůraznil Hořejší.
Lék je v tuzemsku na předpis, v jiných zemích však patří mezi volně prodejné. „To, že si například v USA můžete i antibiotika koupit na beznínce, je podle mého názoru špatně. Naše zdravotnictví je solidnější,“ dodal Hořejší.
Žádná klinická studie sice s jistou neprokázala účinek ivermektinu proti COVID-19, podle imunologa Hořejšího by ale pomohl i jako placebo. Zdroj: CNN Prima NEWS
Žádná klinická studie sice s jistou neprokázala účinek ivermektinu proti COVID-19, podle imunologa Hořejšího by ale pomohl i jako placebo. Zdroj: CNN Prima NEWS